Data publikacji:

Czym jest czyrak i jak go leczyć? Jaką maść na czyraki stosować?


Czyrak to bolesna zmiana skórna, która swoim wyglądem może wywołać niepokój. Przyjmuje postać czerwonego guzka z widocznym czopem ropnym na samym środku. Jak się go pozbyć? Jednym ze sposobów jest stosowanie maści na czyraki. Dowiedz się, która okaże się najbardziej odpowiednia.

kobieta

Czyraki – co to takiego?


Czyraki są to zmiany skórne powstające w okolicach mieszków włosowych. Do ich powstania dochodzi wskutek zakażenia bakteriami gram-dodatnimi, najczęściej gronkowcem złocistym. Czyraka bardzo łatwo odróżnić od pozostałych zmian, takich jak trądzikowe krosty. Ma on postać czerwonego, twardego i bolesnego guzka z dobrze widocznym, czarnym czopem rogowym na samym środku. Jako że czyrak jest objawem infekcji bakteryjnej, jego obecność może wiązać się z lekką gorączką oraz powiększeniem węzłów chłonnych.

Przyczyny powstawania czyraków


Częstą przyczyną powstawania czyraków jest niewłaściwa higiena osobista, co doprowadza do nagromadzenia bakterii na skórze. Zmiany te są charakterystyczne również dla osób z trwale obniżoną odpornością, np. chorujących na AIDS. Stale powracające czyraki są również wskazaniem do wykonania badań w kierunku choroby nowotworowej.

Gdzie występują czyraki?


Czyraki można rozpoznać także na podstawie specyficznej lokalizacji. W większości przypadków występują one na skórze podatnej na pocenie, rzadko odsłanianej. Mowa o pośladkach, pachwinach oraz pachach. Nie oznacza to, że czyraki nie pojawiają się na innych częściach ciała. Znane są przypadki zmian na nogach, plecach, a nawet na twarzy.

Groźne czyraki w nosie


Zmiany czyrakowe występujące na twarzy są szczególnie groźne, ponieważ w takiej sytuacji istnieje duże ryzyko przeniesienia bakterii na śluzówkę nosa, ust lub oka. Wówczas drobnoustroje dostają się do wnętrza organizmu, co grozi zapaleniem opon mózgowych. Bakterie gronkowca mogą spowodować również posocznicę lub zapalenie zatok.

Czyraki mogą pojawiać się w jamie nosowej lub tuż nad górną wargą. Po ich zauważeniu, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zaplanuje bezpieczne leczenie czyraków. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj i nie rozdrapuj ich samodzielnie!

Maść na czyraki – leczenie czyraków w domu


Nie każdy czyrak wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli nie towarzyszą mu gorączka lub inne niepokojące objawy, możesz spróbować pozbyć się go samodzielnie. Zabronione jest natomiast wyciskanie zmiany, jej przekłuwanie lub rozdrapywanie. W ten sposób rozniesiesz bakterie na zdrowej skórze, co może doprowadzić do powstania czyraków mnogich.

• Czarna maść na czyraki z ichtiolem

Jak zatem radzić sobie z infekcją skóry? Znanym i skutecznym sposobem jest maść na czyraki z 10% sulfobituminianem, zwana popularnie maścią ichtiolową. To lek bez recepty, który powoduje wysuszanie zmiany i opróżnienie czyraka z treści ropowiczej.
• Skuteczna maść na czyraki z antybiotykiem

Samo usunięcie zawartości czyraka może jednak nie wystarczyć. Należy pamiętać, że przyczyną jego powstania jest gronkowiec, dlatego wraz z czarną maścią na czyraki należy stosować preparat przeciwbakteryjny. Najlepiej sprawdzą się preparaty mieszane, takie jak Tribiotic, łączące w sobie kilka różnych składników zwalczających drobnoustroje.
• Pięciornikowa maść na czyraki bez recepty

Bardzo dobre efekty w leczeniu czyraków można uzyskać, używając maści z kłącza pięciornika. Ta substancja wykazuje działanie antybakteryjne oraz ściągające. Pięciornik bardzo często dodawany jest do maści zawierających ichtiol, tetraboran sodu oraz tlenek cynku – taka kompozycja bardzo silnie oddziałuje na stany zapalne w skórze.

Zamiast maści na czyraki, domowe sposoby


Jeśli nie chcesz stosować aptecznych maści na czyraki, możesz wspomóc się ludowymi sposobami. Zmiana skórna szybciej pęknie, gdy będziesz przemywać ją roztworem wody z szarym mydłem lub przykładać do niej rozgniecioną białą kapustę. Na czyraki bardzo dobrze działa również olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości ściągające.

Nie tylko maść na czyraki. Pamiętaj o odkażaniu


Stosowanie maści na czyraki doprowadzi do uwolnienia treści ropowiczej. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nadal należy pamiętać o tym, by nie wyciskać czyraka. Zmianę trzeba dezynfekować, aż do samoistnego zagojenia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?


Interwencja lekarska jest konieczna, jeśli pojawieniu się czyraków towarzyszą gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Może to bowiem oznaczać, że doszło do ogólnoustrojowej infekcji. O pomoc należy zwrócić się również wtedy, gdy czyrak jest bardzo duży (ponad 1 cm) i domowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Leczenie czyraków poleca na stosowaniu silnych preparatów z antybiotykami, a w niektórych przypadkach na ich chirurgicznym wycinaniu.

Czyraki? Nie bagatelizuj ich!


W zdecydowanej większości przypadków czyraki to zmiany niegroźne, powstające wskutek zaniedbań higienicznych. Ich usunięcie domowymi metodami jest więc proste. Pomimo tego, nie lekceważ problemu – po pojawieniu się czyraka nie wyciskaj go, zachowuj skórę w idealnej czystości i stosuj środki, które przyspieszą jego leczenie. Jeśli efekty będą niezadowalające, zgłoś się do dermatologa.
Autorka: Joanna Stanuch