Czyraki – co to takiego?
Czyraki są to zmiany skórne powstające w okolicach mieszków włosowych. Do ich powstania dochodzi wskutek zakażenia bakteriami gram-dodatnimi, najczęściej gronkowcem złocistym.
Czyraka bardzo łatwo odróżnić od pozostałych zmian, takich jak trądzikowe krosty. Ma on postać czerwonego, twardego i bolesnego guzka z dobrze widocznym, czarnym czopem rogowym na samym środku. Jako że czyrak jest objawem infekcji bakteryjnej, jego obecność może wiązać się z lekką gorączką oraz powiększeniem węzłów chłonnych.
Przyczyny powstawania czyraków
Częstą przyczyną powstawania czyraków jest niewłaściwa higiena osobista, co doprowadza do nagromadzenia bakterii na skórze. Zmiany te są charakterystyczne również dla osób z trwale obniżoną odpornością, np. chorujących na AIDS. Stale powracające czyraki są również wskazaniem do wykonania badań w kierunku choroby nowotworowej.
Gdzie występują czyraki?
Czyraki można rozpoznać także na podstawie specyficznej lokalizacji. W większości przypadków występują one na skórze podatnej na pocenie, rzadko odsłanianej. Mowa o pośladkach, pachwinach oraz pachach. Nie oznacza to, że czyraki nie pojawiają się na innych częściach ciała. Znane są przypadki zmian na nogach, plecach, a nawet na twarzy.
Groźne czyraki w nosie
Zmiany czyrakowe występujące na twarzy są szczególnie groźne, ponieważ w takiej sytuacji istnieje duże ryzyko przeniesienia bakterii na śluzówkę nosa, ust lub oka. Wówczas drobnoustroje dostają się do wnętrza organizmu, co grozi zapaleniem opon mózgowych. Bakterie gronkowca mogą spowodować również posocznicę lub zapalenie zatok.
Czyraki mogą pojawiać się w jamie nosowej lub tuż nad górną wargą. Po ich zauważeniu, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zaplanuje bezpieczne leczenie czyraków. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj i nie rozdrapuj ich samodzielnie!
Maść na czyraki – leczenie czyraków w domu
Nie każdy czyrak wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli nie towarzyszą mu gorączka lub inne niepokojące objawy, możesz spróbować pozbyć się go samodzielnie. Zabronione jest natomiast wyciskanie zmiany, jej przekłuwanie lub rozdrapywanie. W ten sposób rozniesiesz bakterie na zdrowej skórze, co może doprowadzić do powstania czyraków mnogich.
• Czarna maść na czyraki z ichtiolem
Jak zatem radzić sobie z infekcją skóry? Znanym i skutecznym sposobem jest maść na czyraki z 10% sulfobituminianem, zwana popularnie maścią ichtiolową. To lek bez recepty, który powoduje wysuszanie zmiany i opróżnienie czyraka z treści ropowiczej.