Data publikacji:

Jak dbać o kręcone włosy w pięciu krokach?

Bujne loki to prawdziwy dar – marzy o nich niejedna „prostowłosa” kobieta. Niestety, kręcone włosy wymagają intensywnej pielęgnacji każdego dnia - w przeciwnym wypadku mogą się przesuszać i puszyć. Jak dbać o kręcone włosy na co dzień? Sprawdź nasz pięcioetapowy poradnik i ciesz się pięknymi lokami.

jak dbać o kręcone włosy

Jak dbać o kręcone włosy?

  1. Podstawy: budowa włosa kręconego
  2. Jak dbać o kręcone włosy – domowe sposoby

Podstawy: budowa włosa kręconego

Przed wdrożeniem świadomej pielęgnacji loków, warto uświadomić sobie, że ich struktura znacznie różni się od włosów prostych. Pierwsza różnica leży w ich kształcie – włos prosty w przekroju poprzecznym jest spłaszczony, z kolei kręcony – okrągły. Poza tym włosy kręcone to niemal zawsze włosy wysokoporowate, a więc cechujące się luźnym ułożeniem łusek i szorstką strukturą.

Wysokoporowate włosy są szczególnie narażone na przesuszenie, puszenie, utratę blasku. Aby na co dzień prezentowały się pięknie, trzeba wiedzieć, jakich kosmetyków używać, by uzupełnić ubytki w łuskach i wygładzić ich strukturę, jednocześnie nie obciążając ich.

Jak dbać o kręcone włosy – domowe sposoby

Niejedna z kobiet z bezsilności poddaje się i zamiast walczyć o piękne loki, decyduje się na ich prostowanie. To duży błąd! Jeśli twoje kosmyki mają choć minimalną skłonność do kręcenia, za pomocą prostych sposobów możesz wydobyć z nich to, co najpiękniejsze. Dowiedz się, jak dbać o włosy kręcone w pięciu krokach. To naprawdę proste!

Krok 1. Mycie włosów kręconych

Mogłoby się wydawać, że mycie włosów nie jest niczym skomplikowanym. W przypadku włosów kręconych warto jednak wiedzieć, jak to robić, aby nie uzyskać efektu „siana”.

Do mycia włosów kręconych używaj lekkich, najlepiej naturalnych szamponów. Kosmetyki z silikonami, SLS i SLES mogą je obciążać, co negatywnie wpływa na skręt. Włos kręcony jest z natury lekki, dlatego aby nie tracił kształtu i objętości, nie powinien być pokrywany obciążającymi substancjami.
W przypadku włosów kręconych, bardzo dobrze sprawdza się metoda OMO, czyli tzw. mycie odżywką. Polega ona na trzech krokach: nałożeniu na włosy odżywki (O), myciu szamponem (M) oraz ponownej aplikacji odżywki (O). Postępując w ten sposób, zabezpieczasz włosy przed wysuszającym działaniem szamponu. Metoda OMO zakłada dodatkowo, że myciu ulega wyłącznie skalp – piana z szamponu spływająca po włosach i tak usunie z nich zanieczyszczenia.

Krok 2. Czesanie włosów kręconych

Święta zasada pielęgnacji loków mówi, aby nigdy nie czesać ich na sucho. Chyba, że chcesz uzyskać efekt nastroszonego pudla. Pamiętaj, że loki lubią być czesane wyłącznie na mokro, zaraz po umyciu.

Czym czesać loki? Użyj do tego szczotki przeznaczonej do włosów kręconych, o płaskim kształcie i szeroko rozstawionych ząbkach. Dobrze sprawdzi się również drewniany grzebień. Zapomnij o szczotkach typu detangler, przeznaczonych do rozczesywania kołtunów. Ich ostre ząbki działają bardzo źle na włosy kręcone!

Krok 3. Jak dbać o kręcone włosy? Intensywne nawilżanie

Jak już wiesz, włosy kręcone mają tendencję do przesuszenia – to po prostu leży w ich naturze. Aby były błyszczące i gładkie, musisz regularnie je nawilżać.
  • Podczas każdego mycia pamiętaj o stosowaniu odżywek i masek. Większość włosów kręconych dobrze reaguje na kosmetyki z zawartością protein (np. jedwabiu lub mleka).
  • Po umyciu i rozczesaniu włosów stosuj odżywki bez spłukiwania, ułatwiające rozczesywanie. Końcówki włosów warto zabezpieczyć za pomocą serum lub naturalnego olejku dopasowanego do porowatości włosów. Najlepszy efekt uzyskasz wgniatając odżywkę we włosy (a nie rozsmarowując ją).
  • Nie nakładaj produktów nawilżających na skórę głowy. Mogą obciążać włosy u nasady, co po ich wysuszeniu będzie skutkowało przyklapnięciem fryzury.

Krok 4. Olejowanie włosów kręconych

Olejowanie powinno być zabiegiem, który znajdzie się w harmonogramie każdej posiadaczki loków. Zabieg polega na nałożeniu olejku dopasowanego do potrzeb wysokoporowatych włosów. Metody olejowania są różne – w najprostszy sposób wykonasz je, aplikując olejek na zwilżone włosy i zabezpieczając je czepkiem. Olej zostaw na włosach na około 3 godziny, po czym po prostu umyj włosy.

Wiele ekspertek od olejowania włosów przed zastosowaniem olejku poleca pokrycie włosów tzw. podkładem. W jego roli sprawdzi się np. żel aloesowy lub żel z siemienia lnianego. Ten drugi przygotujesz w domu samodzielnie – wystarczy zalać siemię lniane letnią wodą i odczekać kilka minut.

Jakie olejki sprawdzą się do olejowania włosów kręconych? Sięgaj po oleje wielonienasycone, bogate w kwasy omega-3 oraz omega-6. Wypróbuj np. olej z czarnuszki, olej ze śliwki, olej lniany, olej z pestek moreli, olej z pestek dyni, olej sojowy. Jak ognia unikaj olejów nasyconych (np. kokosowego), które mogą potęgować puszenie.

Krok 5. Stylizacja włosów kręconych

Sama pielęgnacja to nie wszystko; z pewnością zależy ci na tym, aby twoje loki świetnie prezentowały się po wyjściu z łazienki. Jak stylizować je skutecznie i delikatnie?
  • Jeśli to możliwe, pozwól swoim lokom wyschnąć w sposób naturalny. Jeśli się spieszysz i musisz użyć suszarki, koniecznie pamiętaj o dyfuzorze, który pomoże zadbać o kształt twoich loków.
  • Aby wydobyć z włosów jeszcze lepszy skręt, możesz stosować kosmetyki do stylizacji loków, a więc np. pianki i płyny. Nie polecamy jednak stosować ich na co dzień – mogą przesuszać włosy.
Jak widać, codzienna pielęgnacja włosów kręconych nie jest skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby loki odwdzięczyły ci się pięknym wyglądem!

Autorka: Joanna Stanuch