Data modyfikacji:

W jaki sposób dbać o kręcone włosy?

Loki to zazwyczaj niespełnione marzenie właścicielek włosów prostych jak drut. Wiele z nich z pewnością zmieniłoby zdanie, gdyby wiedziały, jak niesforne i trudne do ujarzmienia potrafią być kręcone włosy

Kręcone włosy mają porowatą strukturę, przez co zawierają znacznie mniej wody i przesuszają się o wiele szybciej, niż proste kosmyki. Łuska suchego włosa łatwo się rozszczepia i odgina, więc kręcona fryzura szybko się puszy i elektryzuje, co utrudnia jej układanie. Włosy beztrosko sterczą w każdą stronę, na co często nie pomagają nawet kosmetyki do stylizacji, które zamiast podkreślać skręt mogą niepotrzebnie obciążać kosmyki i je rozprostowywać.

Kręcone włosy nie lubią wysokich temperatur, zarówno podczas mycia jak i na co dzień, więc będąc na plaży staraj się ukrywać burzę włosów pod parasolem lub kapeluszem. Do ich pielęgnacji dobrze jest używać kosmetyków dedykowanych lokom lub przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych, o silnym działaniu nawilżającym. W ograniczeniu puszenia pomagają odżywki bez spłukiwania, dobrane do rodzaju włosów – zbyt ciężki preparat może je obciążyć i rozprostować.

W zwykłych drogeriach nie znajdziemy wielu kosmetyków pielęgnujących kręcone włosy, więc warto szukać ich w butikach internetowych lub w salonach fryzjerskich. Odżywki można używać zamiennie z preparatami podkreślającymi skręt loków, zwykle stosowanymi na mokro. Po ich nałożeniu fryzura mniej się puszy, a zazwyczaj matowe loki nabierają blasku.

Po umyciu kręcone włosy najlepiej pozostawić do swobodnego wyschnięcia, żeby nie narażać ich na dodatkowe przesuszenie. Suszarki warto użyć na samym końcu, gdy włosy są już prawie suche, by strumień powietrza dodał im objętości. Do tego celu najlepiej sprawdzi się model posiadający końcówkę z dyfuzorem.

Im dłuższe są loki, tym mniej widoczny jest ich skręt, więc jeśli marzysz o sprężynkach stawiaj na krótkie i mocno wycieniowane fryzury.

Autor: Kasia Szulik