Data publikacji:

Wazelina: kosmetyk wielofunkcyjny

Jest składnikiem wielu kosmetyków, choć równie dobrze sprawuje się w czystej formie. Wazelina ma wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji skóry – natłuszcza, tworzy barierę ochronną, zmywa makijaż i pomaga w ujarzmieniu niesfornych, przesuszonych kosmyków.

Na początek kilka słów o pochodzeniu wazeliny. Jej bardziej formalna nazwa to olej mineralny, powstający jako produkt uboczny destylacji ropy naftowej. Ze względu na jej chemiczną naturę, niektórzy eksperci odradzają stosowanie wazeliny, ale kosmetyczna praktyka przeczy tym stwierdzeniom. Wazelina jest składnikiem wielu kosmetyków służących do pielęgnacji całego ciała, a jej właściwości oraz skuteczność są znane i doceniane od wielu lat.

Wazelina w czystej postaci jest świetnym środkiem natłuszczającym i ochronnym. Warto ją stosować zwłaszcza zimą i w mroźne dni, ponieważ tworzy na skórze film chroniący ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Odrobina wazeliny wtarta w przesuszone kolana oraz łokcie pomoże je zregenerować i zmiękczyć. Jeśli masz problem ze zrogowaciałą skórą stóp, przed zaśnięciem posmaruj je warstwą wazeliny, nałóż na nie bawełnianą skarpetkę i pozostaw na noc. Rano usuń resztę kosmetyku ręcznikiem. By trwale zmiękczyć skórę, stosuj zabieg regularnie i co najmniej raz w tygodniu.

Wazelina to również skuteczny preparat do demakijażu, który radzi sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi. By go usunąć, nałóż odrobinę wazeliny na wacik lub czysty ręcznik i przetrzyj oczy. Nie zmywaj nadmiaru kosmetyku – wazelina to również remedium na drobne zmarszczki, cienie i worki pod oczami. Jeśli nie masz skóry ze skłonnością do przetłuszczania, tą samą metodą możesz zmywać makijaż z całej twarzy.

Odrobina wazeliny pomoże ujarzmić przesuszone końcówki włosów i przywrócić ich sprężystość oraz blask. Nałożona na skórę w miejscu, które zamierzasz spryskać perfumami, zadziała jak baza przedłużająca ich trwałość.

Kosmetyki na bazie wazeliny można stworzyć samodzielnie. Połączona z gruboziarnistą solą morska w proporcji 2:1 (1 łyżka soli na 2 wazeliny) stworzy intensywnie złuszczający peeling, który można aplikować na nogi i stopy, by je wygładzić i ułatwić depilację. Jeśli zamiast soli gruboziarnistej użyjesz jej sproszkowanej odmiany, wazelinowy peeling sprawdzi się również jako kosmetyk do twarzy.

Autor: Kasia Szulik