Data publikacji:

Jak dbać o rozjaśnione włosy? Zasady pielęgnacji

Rozjaśnione włosy wymagają starannej pielęgnacji. Mają porowatą strukturę, co powoduje, że są bardzo podatne na przesuszenie, łamanie i rozdwajanie, a do tego bardzo łatwo się puszą. Jak dbać o jasne pasma, żeby były powodem do dumy i niezaprzeczalną ozdobą? Oto kilka ważnych podpowiedzi oraz wskazówek. 
jak dbać o rozjaśnione włosy

Rozjaśnione włosy – jakich kosmetyków używać do ich pielęgnacji?

Rozjaśnione włosy mogą być miękkie, sprężyste i pełne blasku – aby jednak tak się stało, trzeba pielęgnować je odpowiednimi preparatami. Co to za kosmetyki?

  • Szampon o delikatnym działaniu

Jeśli masz na swojej łazienkowej półce delikatny szampon dla dzieci – np. rumiankowy, to śmiało możesz używać go na co dzień. Kupując odpowiedni kosmetyk, zwróć uwagę na to, aby miał delikatny skład – rozjaśnione włosy nie lubią substancji, takich jak alkohol, silikony, proteiny, silnie myjące płyny czy takie o bardzo niskim pH. Nie zrobisz krzywdy swoim włosom, jeżeli będziesz kupowała szampony naturalne – o ile tylko nie będą zawierały w składzie zbyt dużo ziół.

Uwaga! Raz na tydzień możesz umyć rozjaśnione włosy szamponem o silniejszym działaniu, o ile tylko jest dedykowany tego typu kosmykom.

  • Odżywka lub maska

Do pielęgnacji jasnych włosów przyda ci się również odżywka i maska. Wybieraj produkty, które są bogate w naturalne emolienty, czyli różnego rodzaju oleje. Tworzą one na kosmykach warstwę okluzyjną, dzięki czemu woda z włosów nie odparowuje zbyt szybko, a one same są pięknie nawilżone.

Uwaga! Mycie włosów metodą OMO lub OM warto zastosować przy rozjaśnionych włosach. Polega ona na tym, że najpierw nakłada się na końcówki maskę, czeka się około 5-10 minut, następnie myje się nasadę włosów szamponem. Dzięki temu kosmyki są pięknie nawilżone.

Jak odżywić rozjaśnione włosy?

Zastanawiasz się, jak odżywić rozjaśnione włosy, które straciły swój blask? Pomyśl o bardzo popularnym olejowaniu. Technika ta przydaje się przede wszystkim w przypadku włosów suchych i porowatych (czyli właśnie rozjaśnianych) i na nich najszybciej można ujrzeć pożądane efekty. Na początek spróbuj olejowania na mokro – nałóż olej na mokre kosmyki albo nakładaj na nie wodę z olejem. 


Przeczytaj także: Jak uratować spalone włosy? Skuteczne sposoby


Bardzo ważne jest to, abyś wybrała odpowiedni rodzaj oleju – niektóre mogą przyciemnić kosmyki, a tego z pewnością byś nie chciała. Unikaj oleju z orzechów włoskich oraz oliwy z oliwek. Ponadto raczej nie decyduj się na zabieg z użyciem olejku kokosowego bądź rycynowego, bo te akurat mogą nieco przesuszyć twoją jasną czuprynę. Oleje, po które śmiało możesz sięgać, to:

  • olej z pestek winogron, 
  • olej lniany, 
  • olej z nasion bawełny, 
  • olej z awokado. 
Olej trzyma się na włosach przez około 30 minut. Na ten czas możesz przykryć je foliowym workiem, a następnie ręcznikiem. 

Jak dbać o rozjaśnione włosy?

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków oraz olejowaniem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto, jak pielęgnować rozjaśnione włosy:

  • Staraj się myć je dość rzadko

Nie chodzi o to, aby chodzić z przetłuszczonymi pasmami, ale raczej o to, aby nie myć ich codziennie, np. z przyzwyczajenia. Rozjaśnione włosy są delikatne i suche – zdecydowanie wystarczy im mycie co 2, a nawet co 3 dni.

  • Staraj się suszyć je naturalnie

Co jest wrogiem rozjaśnionych włosów? Oczywiście wysokie temperatury. Oczywiste jest, że czasem musisz pasma odpowiednio wystylizować. Pamiętaj jednak, aby nie używać do tego najbardziej gorącego nawiewu – przełącz suszarkę na ten chłodny. Jeśli już musisz użyć prostownicy, to i jej nie nastawiaj na wysoką temperaturę. 

  • Zabezpieczaj włosy przed słońcem

Słońce także nie sprzyja rozjaśnionym, delikatnym i wrażliwym pasmom. Noś zatem kapelusz, czapkę lub chustkę, ponadto pamiętaj o używaniu specjalnego sprayu, który będzie chronił kosmyki przed filtrami UV. Dzięki temu, nawet po upalnym lecie, twoje rozjaśnione włosy będą prezentować się bez zarzutu. 

  • Dbaj o końcówki

Dbaj o końcówki włosów, raz na jakiś czas nakładając na nie np. jedwab w płynie. Warto robić to na noc. 

Jak uratować źle rozjaśnione włosy?

Niestety zdarza się, że rozjaśnianie włosów wcale nie przebiega tak, jak powinno, czego efektem są strasznie przesuszone, puszące się, a nawet wręcz spalone pasma. Jak je uratować?

Rozwiązaniem będzie zintensyfikowanie działań. Skoncentruj się na częstym olejowaniu pasemek, stosuj produkty z proteinami i keratyną, a ponadto wybieraj najlepsze, delikatne dla włosów kosmetyki do mycia. 

Uwaga! Wiele kobiet zastanawia się, czy na rozjaśnione włosy można nałożyć farbę – zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których efekt rozjaśniania jest co najmniej daleki od zamierzonego. W takim przypadku czasem można ratować sytuację dodatkową koloryzacją, ale tylko pod warunkiem, że zostanie ona przeprowadzona w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Nie działaj na własną rękę, bo może się okazać, że skutki będą opłakane – w najgorszym wypadku włosy będą się rozciągać jak guma. 

Keratyna na rozjaśnione włosy

Jeśli twoje rozjaśnione włosy są dość zniszczone, być może zastanawiasz się nad poddaniem się zabiegowi keratynowego prostowania – dużo mówi się o tym, że fantastycznie odżywia pasma i przywraca im dawny blask. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Zabieg rzeczywiście polega na „wbudowaniu” we włosy cennego składnika, ale wymaga to zastosowania wyjątkowo wysokiej temperatury. A ta dla jasnych włosów może okazać się bardzo groźna. 

Podsumowując – jeżeli masz ochotę na zabieg, udaj się do naprawdę zaufanego salonu fryzjerskiego. Tylko tam dowiesz się, czy rzeczywiście jest to innowacja, z której możesz skorzystać bez szkody na wyglądzie. 


Przeczytaj także:
  1. Czym różni się ombre od sombre?
  2. Plopping - co to jest? Jakie efekty?
  3. Kaszmirowa keratyna. Jak działa i jaką wybrać?


Autor: R. Wojtaś