Data modyfikacji:

Codzienne nawyki, które szkodzą naszej urodzie

Nawyki to część naszego stylu bycia – niektóre pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu, jednak inne mogą być szkodliwe, zwłaszcza dla naszej urody i samopoczucia. Które z nich są Twoją codziennością?

Siedząc przed komputerem bezwiednie dotykamy twarzy dłonią, która dotykała klawiatury lub opieramy o nią głowę. Te nawyki sprzyjają pojawianiu się wyprysków, ponieważ przenosimy zarazki z klawiatury, kubka czy biurka wprost na skórę. Dotykanie twarzy sprzyja też jej przetłuszczaniu, zwłaszcza, jeśli masz mieszaną lub tłustą cerę.

Skoro dłonie przenoszą zarazki, powinnam często je myć – ten poniekąd logiczny wniosek również ma swoje pułapki. Mydło antybakteryjne wysusza skórę i pozbawia ją naturalnego filmu ochronnego, dlatego zamień szkodliwe nawyki na te pozytywne i zawsze miej przy sobie krem nawilżający, który wetrzesz w dłonie po każdym myciu.

Bakterie i zarazki znajdują się również na telefonie, który szczególnie często wchodzi w kontakt z twarzą. Dla własnego dobra przynajmniej raz dziennie przemyj go chusteczkami antybakteryjnymi.

Klimatyzacja pozwala przetrwać mrozy, ale nie służy skórze Jeśli Twoja cera jest naturalnie wrażliwa, ogrzewane powietrze ją przesusza i może powodować podrażnienia. W tym wypadku trudno o proste rozwiązanie, w końcu odpowiednia temperatura w biurze jest ważna dla Twojego komfortu. By zminimalizować wpływ klimatyzacji staraj się wykorzystywać wszystkie okazje do wstania zza biurka i wyjścia na zewnątrz lub do innego pomieszczenia, w którym panuje nieco lepszy klimat.

Kiepskie nawyki wpływają nie tylko na cerę, ale również całe ciało. Jeśli z przyzwyczajenia siadasz ze skrzyżowanymi nogami, z czasem na skórze mogą pojawić się pajączki, a w skrajnym przypadku – żylaki. Gdy przez większość dnia Twoje nogi są ukryte pod biurkiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć je luźno i swobodnie. Dobry wygląd i samopoczucie idą w parze, dlatego uważaj na nawyki mogące wywołać przewlekły ból nóg lub kręgosłupa. Wstawaj zza biurka co najmniej raz na godzinę i ustaw monitor w komfortowej pozycji, by nie nabawić się bólu karku od zadzierania głowy.

Autor: Kasia Szulik