Data publikacji:

Jak nawilżyć bardzo suche włosy?


Bardzo suche włosy są wysokoporowate, nie mają blasku, plączą się, puszą, ciężko się je układa, a dodatkowo mają tendencję do uszkodzeń mechanicznych. Nie wspominając już o tym, że na takich kosmykach nawet najpiękniejsza fryzura czy najlepsza koloryzacja nie będą wyglądać aż tak efektownie. Zatem jak nawilżyć bardzo suche włosy? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść porad.
nawilżone włosy

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Odpowiednia pielęgnacja i dobre nawyki to podstawa


Zanim opowiemy, jak nawilżyć bardzo suche włosy, najpierw wyjaśnijmy jedno – włosy suche i zniszczone to nie to samo. Ktoś może mieć włosy suche, ale one nie muszą być zniszczone. W takim przypadku przesuszenie często wynika z genów, a nie ze złej pielęgnacji. Ale skoro już o niej mowa, to jak pielęgnować włosy wyjątkowo suche?

1. Ostrożnie z wysoką temperaturą


Suszenie, prostowanie, kręcenie, falowanie czy karbowanie włosów to coś, na co musisz uważać, jeśli masz wyjątkowo suche włosy. Takie zabiegi wykorzystują wysoką temperaturę, która pozbawi twoje włosy wilgoci i wysuszy je jeszcze bardziej. Oczywiście najlepiej zrezygnować z suszenia, kręcenia i prostowania, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to korzystaj z tych zabiegów znacznie rzadziej (np. nie częściej niż co drugi dzień) i zadbaj o odpowiednią termoochronę włosów, czyli nałożenie odpowiedniego kosmetyku tuż przed zabiegiem. Więcej na ich temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

2. Mycie? Tak, ale tylko wtedy, kiedy twoje włosy tego potrzebują


Jeśli masz włosy suche, to nie zaleca się myć ich codziennie. Najlepiej dokładnie obserwuj swoje włosy. Często myjemy je nawet wtedy, kiedy nie są jeszcze tłuste, ale twierdzimy, że przecież warto je odświeżyć. Osoby z włosami bardzo suchymi powinny myć kosmyki tylko wtedy, kiedy te naprawdę tego potrzebują. Przecież sebum to dla nich naturalny filtr ochronny! W trakcie mycia pamiętaj o jednym – nie myj włosów w gorącej wodzie! Ta pozbawia włosy naturalnych substancji.

3. Masuj skórę głowy


Najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu – taki masaż poprawia ukrwienie skóry i pobudza wydzielanie sebum, które naturalnie nawilża włosy.

4. Zabiegi fryzjerskie – z jakich możesz korzystać, jeśli masz bardzo suche włosy?


Regularne podcinanie końcówek to w twoim przypadku obowiązek. Dlaczego? Ponieważ suche włosy mają tendencję do zniszczeń, a gdzie zaczynają się zniszczenia? Właśnie na końcówkach. Jeśli nie będziesz podcinać ich co trzy miesiące, to uszkodzenia mogą wędrować w górę włosa. Wtedy twoje kosmyki będą już nie tylko suche, ale i zniszczone. Co z innymi zabiegami? Oczywiście suchym włosom nie służy rozjaśnianie i koloryzacja. Te zabiegi nie powinny być zatem przeprowadzane częściej niż co trzy miesiące. Dodatkowo nie zalecamy wykonywania ich na własną rękę. Profesjonalista najlepiej oceni, co można zrobić, aby nadmiernie nie zniszczyć twoich i tak już suchych włosów.

5. Dobierz odpowiednią szczotkę i grzebień. Nie zapominaj też o innych akcesoriach!


Metalowe czy plastikowe szczotki i grzebienie mogą uszkadzać osłonkę włosa. Jeśli twoje włosy są suche, kup szczotkę lub grzebień z naturalnego drewna. Istotna będzie również odpowiednia gumka do włosów. Wiele z nich łamie i niszczy jego strukturę. Najlepsze będą więc gumki spiralki i te z materiału.

Nawilżanie suchych włosów – kosmetyki na wyjątkowo przesuszone włosy. Jakich używać?


Jeśli masz włosy bardzo suche, to wybieraj kosmetyki przeznaczone do twojego rodzaju włosów. Unikaj produktów z SLS, SLES, alkoholem, amoniakiem, PEG, olejami mineralnymi, siarczanami, sztucznymi barwnikami oraz proteinami. Te ostatnie z założenia nie są czymś złym, ale włosy suche za nimi nie przepadają. Proteiny sprawdzają się w pielęgnacji włosów suchych i jednocześnie zniszczonych.

Pielęgnacja włosów nadmiernie wysuszonych powinna uwzględniać produkty z humektantami i emolientami. Te pierwsze zatrzymują wodę wewnątrz włosa, a drugie wytwarzają na jego powierzchni warstwę okluzyjną, chroniąc kosmyki przed odparowaniem z ich powierzchni wody.

Znane humektanty, których warto szukać w kosmetykach, to m.in.:

• mocznik,
• aloes,
• miód,
• kwas hialuronowy,
• gliceryna,
• pantenol,
• lecytyna,
• siemię lniane,
• mleczan sodu. 

Znane emolienty, których warto szukać w kosmetykach, to np. naturalne oleje.

1. Odpowiedni delikatny szampon 

2. Odżywka do codziennego stosowania 

3. Maska do stosowania raz w tygodniu 

4. Produkt do termoochrony włosów 

5. Naturalny olejek niewnikający do olejowania włosów, np. olej bawełniany, migdałowy, z wiesiołka, awokado, pestek słonecznika, kiełków pszenicy 

Skupmy się na olejowaniu włosów suchych. Suche kosmyki najlepiej olejować na ciepło. Taki zabieg zapewnia intensywne nawilżanie włosów. Jak olejować?

Przed rozpoczęciem należy umyć włosy. Później nakładamy na nie podgrzany wcześniej olejek. Olejek ogrzewamy w kąpieli wodnej (woda powinna mieć od 40 do 55 stopni Celsjusza). Jak długo należy ogrzewać olejek? Wystarczy kilka minut. Następnie przechodzisz do olejowania. Najpierw nałóż olejek na skórę głowy. Później należy nałożyć olej na całą długość włosów. Teraz zawiń włosy w ręcznik i poczekaj. Ile? Od 30 minut do nawet kilku godzin. Wszystko zależy od tego, jak bardzo suche i zniszczone są twoje włosy. Na początek zalecamy rozpocząć od 30 minut. Gdy włosy są w ręczniku, możesz dodatkowo ogrzewać je ciepłym powietrzem suszarki – to rozchyli łuski kosmyków i sprawi, że substancje odżywcze zawarte w olejach jeszcze lepiej w nie wnikną. Na sam koniec olejowania należy umyć głowę. Czy nakładać odżywkę? Tak.

Jak często olejować włosy suche? Najlepiej dwa razy w tygodniu.

Włosy suche wymagają specjalnego traktowania i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Gwarantujemy, że jeśli zastosujecie się do powyższych rad, to z pewnością będzie mogli cieszyć się miękkimi, lśniącymi i zdrowo wyglądającymi włosami. 
Autorka: Klaudia Borycka