Data modyfikacji:

Jak usunąć stare blizny? Sprawdzone sposoby 

Wiele osób jest przekonanych, że stare blizny muszą pozostać z nimi do końca życia. To często wstydliwy problem, który powoduje niepewność i kompleksy. Szczególnie uciążliwe mogą być blizny na twarzy i w innych widocznych miejscach. Rzeczywiście, najłatwiej niwelować świeże blizny na etapie gojenia się skóry. Nie oznacza to jednak, że po latach nic nie da się zrobić. Przeczytaj, jak skutecznie usunąć blizny i które metody warto stosować.
blizna

Czy można usunąć bliznę, która powstała dawno?


Blizny to ślady, które pozostają na skórze w wyniku uszkodzeń naskórka - na przykład na skutek ran, zabiegów chirurgicznych czy przebytego trądziku. Najmniejsze wraz z upływem czasu znikają samoistnie - ludzka skóra ma niezwykłe zdolności regeneracji. Niekiedy jednak rana jest zbyt poważna i głęboka, a wraz z upływem czasu pozostaje szpecąca zmiana w miejscu zrastania się skóry. W niektórych przypadkach sami możemy przyczyniać się do pogłębienia problemu, zdrapując tworzący się strup czy zaniedbując pielęgnację w okresie, gdy jest jeszcze świeża.

Stare blizny to przede wszystkim problem estetyczny - po zagojeniu blizna nie powinna boleć - jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, może być to sygnał, że wdało się zakażenie. W normalnych okolicznościach blizna jednak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga leczenia - nie oznacza to jednak, że najlepiej nic nie robić i pogodzić się z jej istnieniem. Istnieją metody, które pozwalają na znaczne zmniejszenie widoczności także starych blizn, a nawet całkowite pozbycie się ich. Niestety, nie wszystkie z nich są równie skuteczne, ponadto widoczne efekty wiążą się najczęściej z koniecznością systematycznego, długotrwałego działania lub dużą inwazyjnością.

Najbardziej kłopotliwe są blizny keloidowe (przerostowe), które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia. Charakteryzują się nieregularnym kształtem i widocznymi zgrubieniami, które znacznie wystają poza powierzchnię skóry. Blizny keloidowe nie znikają samoistnie - aby się ich pozbyć, lekarz może zalecić serię zastrzyków kortyzonowych. Można również usunąć je przy pomocy laseroterapii.

Jak zniwelować blizny? Odpowiednia pielęgnacja i specjalistyczne kosmetyki


Decyzja o wyborze najlepszego sposobu na pozbycie się blizny powinna być podjęta po konsultacji ze specjalistą - kosmetologiem, dermatologiem lub chirurgiem. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, która z metod jest najlepsza. Wszystko zależy od stanu i głębokości blizny, jej wielkości i głębokości. Samodzielnie możesz stosować wyłącznie kosmetyki na blizny i maści dostępne bez recepty - stosowane regularnie mogą one znacząco poprawić wygląd blizn i zmniejszyć ich widoczność, jednak raczej nie spowodują, że duża i głęboka blizna zniknie całkowicie.

W każdym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej codziennej pielęgnacji blizny. Skóra wokół blizny wymaga szczególnej troski - jest bardzo delikatna, wrażliwa i łatwo ją podrażnić. Z tego powodu należy wybierać kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej i unikać substancji drażniących. Okolice blizny należy chronić przed silnym promieniowaniem słonecznym. Niewskazane jest opalanie w solarium.

Kosmetyki z dużą ilością witaminy E


Jeżeli pragniesz pozbyć się starej blizny, podstawą pielęgnacji warto uczynić kosmetyki bogate w witaminę E. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które pragną pozbyć się blizn po trądziku czy niewielkich rozstępów. Należy pamiętać o tym, by preparaty z witaminą E stosować zawsze wyłącznie na zagojone rany. Witamina E jest silnym antyoksydantem, reguluje produkcję kolagenu i kolastyny, przez co ma ogromny wpływ na zdolność skóry do regeneracji i pomaga rozjaśnić blizny. Możesz również zdecydować się na stosowanie olejku z witaminą E na noc lub wcieranie witaminy w ampułkach dwa razy dziennie bezpośrednio w skórę w miejscu blizny.

Olejek z drzewa herbacianego


Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybiczne polecany jest zarówno na etapie leczenia rany, jak i w przypadku starszych blizn. Należy wymieszać 15 kropli olejku z drzewa herbacianego z około 30 ml oleju nośnikowego (np. kokosowego) i nałożyć na skórę wokół blizny. Pamiętaj, żeby najpierw sprawdzić na niewielkim fragmencie zdrowej skóry, czy nie występuje reakcja alergiczna. Olejek z drzewa herbacianego należy stosować wyłącznie miejscowo - w żadnym wypadku nie należy go spożywać!

Specjalistyczne kosmetyki


W tym popularne żele, maści i plastry na blizny oraz produkty dostępne wyłącznie na receptę. Wybór odpowiedniego specyfiku będzie zależał od rodzaju blizny. Plastry dobrze sprawdzają się w przypadku długich blizn, np. po cesarskim cięciu i innych blizn zabiegowych. W przypadku punktowych blizn, np. w okolicach twarzy, blizn po trądziku, wybieraj żele i maści. W przypadku blizn o dużej powierzchni, na przykład rozstępów, dobrze sprawdzają się olejki.

Jak usunąć stare blizny? Zabiegi medycyny estetycznej


Laseroterapia

Laseroterapia pozwala na usunięcie praktycznie każdego rodzaju blizn - również bardzo dużych i głębokich. Wymaga serii kilku - a nawet kilkunastu zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego. Zabieg nie jest bolesny, wykonuje się go przy użyciu kremu znieczulającego.
Mezoterapia

Bardzo skuteczna w usuwaniu mniejszych blizn, na przykład blizn trądzikowych. Zabieg polega na wykonaniu w skórze mikronakłuć - w ten sposób powstają niewielkie kanaliki, przez które wprowadza się substancje lecznicze. Jednocześnie wywoływany jest kontrolowany stan zapalny, co powoduje uaktywnienie procesów autoregeneracyjnych. Zabiegi wykonuje się przy użyciu kremu znieczulającego.
Karboksyterapia

To zabieg, który polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla, co powoduje produkcję nowego kolagenu i prowadzi do regeneracji tkanek. Metoda ta cechuje się relatywnie niską inwazyjnością.
Autor: Anna Michalska