Czy można usunąć bliznę, która powstała dawno?
Blizny to ślady, które pozostają na skórze w wyniku uszkodzeń naskórka - na przykład na skutek ran, zabiegów chirurgicznych czy przebytego trądziku. Najmniejsze wraz z upływem czasu znikają samoistnie - ludzka skóra ma niezwykłe zdolności regeneracji. Niekiedy jednak rana jest zbyt poważna i głęboka, a wraz z upływem czasu pozostaje szpecąca zmiana w miejscu zrastania się skóry. W niektórych przypadkach sami możemy przyczyniać się do pogłębienia problemu, zdrapując tworzący się strup czy zaniedbując pielęgnację w okresie, gdy jest jeszcze świeża.
Stare blizny to przede wszystkim problem estetyczny - po zagojeniu blizna nie powinna boleć - jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, może być to sygnał, że wdało się zakażenie. W normalnych okolicznościach blizna jednak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga leczenia - nie oznacza to jednak, że najlepiej nic nie robić i pogodzić się z jej istnieniem. Istnieją metody, które pozwalają na znaczne zmniejszenie widoczności także starych blizn, a nawet całkowite pozbycie się ich. Niestety, nie wszystkie z nich są równie skuteczne, ponadto widoczne efekty wiążą się najczęściej z koniecznością systematycznego, długotrwałego działania lub dużą inwazyjnością.
Najbardziej kłopotliwe są blizny keloidowe (przerostowe), które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia. Charakteryzują się nieregularnym kształtem i widocznymi zgrubieniami, które znacznie wystają poza powierzchnię skóry. Blizny keloidowe nie znikają samoistnie - aby się ich pozbyć, lekarz może zalecić serię zastrzyków kortyzonowych. Można również usunąć je przy pomocy laseroterapii.