Data modyfikacji:

Jak zdjąć tipsy? Poradnik krok po kroku


Tipsy zachwycają różnorodnymi wzorami i łatwością ich nakładania. Chętnie prezentujemy zadbane dłonie, na których znajdują się świeżo położone i błyszczące tipsy. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy musimy się ich pozbyć. Zastanawiamy się, jak zdjąć tipsy, by zrobić to dobrze, nie uszkodzić płytki paznokcia i dać sobie możliwość na nałożenie nowych, świeżych tipsów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, z jakich akcesoriów korzystać i jak krok po kroku zdjąć tipsy.
kobieta i paznokcie

Jak zdjąć tipsy?


Podczas zdejmowania mamy możliwość skorzystania z kilku metod. Zanim jednak się na nich skupimy musimy pamiętać o tym, że niezbędne do pielęgnacji paznokci są odpowiednie akcesoria: 
Bez nich nie mamy nawet co myśleć o tym, by samodzielnie próbować nakładać czy zdejmować tipsy. Po pierwsze musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo i mieć pewność, że korzystamy z porządnych, sprawdzonych urządzeń i dodatków. Do naszego podstawowego wyposażenia, bez którego ani rusz należą:

• waciki
• aceton
• miseczka na aceton
• drewniane patyczki przeznaczone do manicure
• pilniczek
• gąbeczka do polerowania paznokci
• odżywka do paznokci
• odżywka do skórek
• frezarka* - ona nie jest obowiązkowa, ale w jednej z metod będziemy ją wykorzystywać. Jeśli zdecydujemy się na metodę z frezarką, to to jest nasze podstawowe urządzenie, bez którego zbyt wiele nie zrobimy. 

Spiłowanie tipsów


Pierwszą z metod, którą możemy się posłużyć próbując ściągnąć tipsy jest spiłowanie brzegów tipsów, a następnie zamoczenie ich w acetonie: 
Zaczynamy od tego, że za pomocą pilniczka piłujemy brzegi tipsów. Skracamy je oraz próbujemy spiłować ich górną warstwę. Następnie dokładnie moczymy waciki w acetonie i przykładamy je do paznokci. Na jeden paznokieć przypada jeden wacik. Przykładamy je i zostawiamy na 15-20 minut. Po tym czasie sprawdzamy, czy odchodzą.

Jeśli wymoczone tipsy odchodzą, za pomocą drewnianego patyczka podważamy je oraz ściągamy resztki. Następnie za pomocą pilniczka regulujemy długość paznokci i nadajemy im pożądany kształt. Kolejno, korzystając z gąbeczki polerujemy płytkę, nadając jej równą powierzchnię. Na tym etapie kończymy ściąganie.

Teraz możemy nałożyć świeże tipsy oraz dać odżywkę do skórek lub nie nakładać nowych, tylko pociągnąć paznokcie odżywką. 

Ściąganie tipsów w acetonie


Drugą metodą jest ściąganie tipsów poprzez zamoczenie ich w acetonie. Tutaj nie musimy początkowo korzystać z pilniczka.

Do miseczki wlewamy aceton, następnie wsadzamy do niej paznokcie i trzymamy minimum 10 minut. Po tym czasie sprawdzamy, czy tipsy już odchodzą. Jeśli nie, wsadzamy na kolejne 5 minut i ponawiamy sprawdzenie. Gdy już zaczną odchodzić, za pomocą drewnianego patyczka podważamy je i pozbywamy się resztek. Teraz powtarzamy czynności, wykonując je na drugą dłoń.

Następnie, korzystając z pilniczka wyrównujemy długość wszystkich paznokci i nadajemy im pożądany kształt. Kolejno, za pomocą gąbeczki polerujemy paznokcie. Później możemy nałożyć świeże tipsy lub skorzystać tylko z odżywek. Jeśli najpierw nakładamy tipsy, na koniec nie możemy zapomnieć o odżywce do skórek. Aceton bardzo wysusza, więc właściwa pielęgnacja dłoni oraz ich nawilżenie to podstawa. 

Podważanie tipsów


Jeśli nasze tipsy już same się odklejają lub są nadłamane, możemy spróbować ściągnąć je bez moczenia w acetonie. Musimy być jednak bardzo ostrożne, by nie uszkodzić płytki paznokcia. Tutaj liczy się delikatność oraz precyzja.

Korzystamy z drewnianego patyczka, którym próbujemy podważyć brzeg tipsa. Gdy to się nam uda, bardzo powoli (!) wsuwamy patyczek głębiej, pomiędzy paznokieć a tips. Bardziej próbujemy go zmobilizować do samodzielnego odczepienia się. Nie odrywamy na siłę, nie szarpiemy, nie robimy gwałtownych ruchów. Jeśli tips ani drgnie, sięgamy po wyższą metodę z moczeniem w acetonie.

Gdy tips powoli odchodzi, sukcesywnie podważamy go dalej, aż się cały odlepi. Następnie czynność powtarzamy. Przykładamy patyczek do kolejnego tipsa, podważamy go, a później wciskamy się pomiędzy płytkę paznokcia a tips. Powoli mobilizujemy go do odchodzenia, bez nadrywania płytki.

Po zdjęciu wszystkich tipsów wyrównujemy długość oraz kształt paznokci za pomocą pilniczka. Kolejno sięgamy po gąbeczkę i polerujemy nią powierzchnię, aż do jej wygładzenia. Później nakładamy nowe tipsy lub odżywkę. 

Ściąganie przy pomocy frezarki


To metoda dla osób doświadczonych, które wiedzą, w jaki sposób należy posługiwać się frezarką do paznokci: 
Przy pomocy odpowiednich końcówek powoli ściągamy warstwę wierzchnią, aż do całkowitego pozbycia się tipsów. Następnie sięgamy po pilniczek i nadajemy paznokciom pożądaną długość oraz kształt. Na koniec polerujemy je gąbeczką. To zdecydowanie najszybsza i najbardziej efektowna metoda. Nie potrzebujemy w niej ani patyczków, ani acetonu. Dzięki temu nie przesuszamy skóry na dłoniach. Ważne jednak, by znać ten sposób dobrze. W innym wypadku możemy sobie zrobić krzywdę i naruszyć delikatną płytkę paznokcia. Po zdjęciu tipsów i doprowadzeniu paznokci do odpowiednich kształtów decydujemy, czy nakładamy nowe tipsy czy tylko odżywkę: 

Delikatność


Samodzielne nakładanie oraz ściąganie tipsów to zajęcie przede wszystkim dla osób, które potrafią wykonywać spokojne, precyzyjne ruchy. Tutaj liczy się ostrożność, delikatność i czas, który możemy regularnie poświęcać na pielęgnację dłoni. Tipsy są zachwycające, jednak najważniejsze są zadbane dłonie. Jeśli będziemy to robić w sposób inwazyjny, tipsy zaczną się same odklejać, a nasze paznokcie będą w coraz gorszym, potrzebującym specjalisty stanie. 
Autor: Aleksandra Bartosik