Data modyfikacji:

Przepiłowana płytka paznokcia – jak zregenerować paznokcie po tipsach lub hybrydach?

Tipsy i hybrydy niezmiennie od lat cieszą się popularnością wśród kobiet, które cenią perfekcyjny manicure w każdej sytuacji.

Choć sama stylizacja nie powinna mieć negatywnego wpływu na kondycję paznokci, to nieodpowiednie ściągnięcie lakieru może doprowadzić do ich osłabienia i łamliwości oraz sprawić, że staną się cienkie.

Masz problem z przepiłowaną płytką paznokci? Sprawdź, jak powinna wyglądać ich regeneracja!

paznokcie

Przyczyny przepiłowanych paznokci

Wbrew pozorom tzw. przepiłowane paznokcie to dość częsty problem, z którym kobiety zgłaszają się do dermatologów. Jakie są ich przyczyny? Przede wszystkim nieprawidłowe ściągnięcie żelu lub hybrydy, w trakcie którego usuwa się nie tylko masę, ale także płytkę.

Zazwyczaj ma to miejsce w sytuacji, gdy kobiety chcą samodzielnie zdjąć lakier, jednak nie brakuje także przypadków, w których paznokcie zostały przepiłowane przez niedoświadczoną kosmetyczkę.

Cienka płytka może także być skutkiem osłabienia paznokci przez przeniknięcie do głębszych warstw nieutwardzonej masy, czyli kosmetyku stosowanego podczas stylizacji żelowej lub akrylowej.

W takich sytuacjach paznokcie są osłabione, popękane i łamliwe, a sama płytka jest miękka i dość cienka.

Przepiłowana płytka paznokcia – jak wygląda?

Do najczęściej występujących objawów przepiłowanych paznokci można zaliczyć:
  • cienkość, której przyczyną jest usunięcie części warstw zewnętrznych,
  • ból,
  • widoczne ukrwienie paznokci,
  • zwiększone narastanie skórek,
  • łamliwość.
W niektórych sytuacjach paznokcie stają się także płaskie, a na ich powierzchni są widoczne siniaki.

Przepiłowana płytka paznokcia – najlepsza regeneracja to odmówienie wizyty u kosmetyczki

Jeśli i ty zmagasz się z problemem przepiłowanej płytki paznokcia, to regeneracja musi rozpocząć się od zrezygnowania z manicure hybrydowego czy żelowego.

Daj odpocząć płytce, jednocześnie stosując odpowiednie kosmetyki wzmacniające i odbudowujące.

Zignorowanie problemu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia paznokcia, którego wyleczenie może okazać się niezwykle trudne i długie.

Kolejnym krokiem jest uzbrojenie się w cierpliwość. Aby całkowicie zregenerować przepiłowane paznokcie, należy czasami czekać nawet do 6 miesięcy, bo tyle mniej więcej trwa cały cykl ich zrastania.

Aby sobie to ułatwić, skróć je maksymalnie, a następnie regularnie stosuj tłuste kosmetyki – najlepiej sprawdzą się kremy do dłoni czy oliwki.

Przepiłowane paznokcie? Zaprzyjaźnij się z odżywką!

Jednym z pierwszych kroków w przypadku przepiłowanego paznokcia jest, oczywiście, regeneracja. Jej podstawowym elementem jest zaprzyjaźnienie się odżywkami, które powstały specjalnie z myślą o odbudowie płytki. Mamy dla ciebie kilka kosmetyków, które warto mieć pod ręką i regularnie stosować.
Odżywka do paznokci Inglot zawiera ekstrakty z alg, dzięki którym działa przede wszystkim wygładzająco. Kosmetyk dodatkowo nawilża i regeneruje płytkę przepiłowanego paznokcia, jednocześnie odżywiając skórki.
Serum regeneracyjne do paznokci Regenerum to formuła, dzięki której zafundujesz swojej płytce kompleksową i skuteczną pielęgnację. Kosmetyk działa wzmacniająco, uelastyczniająco, a także rozjaśniająco.

Za regeneracyjne właściwości produktu odpowiada wysoka zawartość składników odżywczych, wśród których znalazły się witaminy A i E oraz olejek cytrynowy.

Odżywka w pisaku Herome Wonderpen Remedy jest przeznaczona do regeneracji zarówno przepiłowanych, osłabionych paznokci, jak i skórek.

Formuła odżywia, nawilża i wspomaga odbudowę dzięki zawartości takich składników, jak olejek jojoba, sezamowy czy ze słodkich migdałów oraz wyciągu z aloesu i rumianku.

Eveline Nail Therapy to odżywka do kruchych i łamliwych paznokci, wzbogacona o kolagen i wapń. Kosmetyk zawiera także witaminy. Dzięki temu formuła ma działanie odbudowujące, regenerujące i utwardzające.

Przepiłowana płytka paznokcia – regeneracja od zewnątrz

W celu przyspieszenia regeneracji przepiłowanej płytki paznokcia możesz także stosować suplementację. Najlepszym wyborem są produkty ze skrzypem lub keratyną, które poprawią nie tylko kondycję paznokci, ale także włosów!
Sprawdź również, co codziennie trafia na twój talerz. W okresie regeneracji płytki niezbędne jest zadbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, w szczególności cynku, miedzi i krzemu.

Znajdziesz je między innymi w rzodkiewkach, migdałach, pestkach dyni, słoneczniku, kalarepie czy selerze.

Przepiłowane paznokcie – co jeszcze robić?

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby wspomóc regenerację przepiłowanej płytki paznokcia? Doskonałym pomysłem jest przygotowanie kąpieli w oliwie.

Spokojnie, nie musisz całkowicie zanurzać się w wannie wypełnionej po brzegi złotym płynem. Zamiast tego wystarczy podgrzać odrobinę oliwy w miseczce, a następnie zamoczyć w niej dłonie. Po 10 minutach zmyj pozostałość ciepłą wodą i gotowe.

Upewnij się także, że stosowane na co dzień kosmetyki nie działają drażniąco na dłonie i paznokcie. Szczególną uwagę należy zwrócić na mydło – produkt powinien być delikatny. Najlepiej sprawdzą się formuły dla alergików lub dla dzieci.
Autorka: Katarzyna Wendzonka