Data modyfikacji:

Jakie podpaski dla 12-latki wybrać? Jakie będą najlepsze?

Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj między 11. a 14. rokiem życia. To dla dziewczyny ważny, ale również stresujący moment. Warto się do niego dobrze przygotować, a pomóc w tym powinna mama lub osoba opiekująca się nastolatką. Wśród przekazania rzetelnej wiedzy, czym jest menarche (fachowa nazwa pierwszego okresu) – jak wygląda i z czym się wiąże, warto, by od początku młoda kobieta wiedziała, jak dbać o higienę intymną i jakich podpasek używać.

Polecamy: Jak wybrać pierwsze tampony?

perfumy z piżmem

Przypuśćmy, że pierwszy okres pojawia się u młodej damy w wieku 12 lat. Wydaje się, że na rynku jest na tyle dużo ofert podpasek, że z wyborem nie powinno być problemu. I rzeczywiście tak jest, ale parę rzeczy należy wziąć pod uwagę.

Odpowiednia ochrona od początku 

Pamiętać należy, że 12 lat to nie wiek, w którym dziewczyna osiąga pełną dojrzałość płciową. Nie zwalnia to jednak dorosłych z pomocy w należytym przygotowaniu się do pierwszej miesiączki, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Dobrze, by nastolatka miała ze sobą w plecaku szkolnym zawsze podpaskę, by uniknąć niespodziewanego dyskomfortu i co się z tym wiąże, stresu. Po pierwszej miesiączce zazwyczaj następuje 6-letni okres uregulowania poziomu hormonów.

W tym czasie można spodziewać się, że pierwsze miesiączki nie będą regularne i zazwyczaj nie są obfite. Początkowo może pojawić się biała wydzielina, wystąpić plamienie lub niewielkie krwawienie. Dobrze jest na tym etapie używać odpowiednich środków higieny intymnej. Podpaska dla dorosłej kobiety na pewno będzie się różnić nieco od podpaski dla 12-latki. Tak jest nie tylko ze względu na obfitość miesiączki, ale również na rozmiar ciała, doświadczenie w rozpoznawaniu objawów i na pewno większy stres, jakby nie patrzeć, jeszcze dziecka.

Dlatego pierwsze podpaski dla 12-latki powinny być wygodne i najwyższej jakości. Na rynku znaleźć można niezliczone modele – od tych ze skrzydełkami i tych bez nich, grube i ultracienkie, pachnące i bez zapachu. Są też normal, light i super. Jakie zatem wybrać podpaski dla 12-latki?

Teens – od tego trzeba zacząć

Można się pogubić od nadmiaru oferty, ale kluczem do odpowiedniego wyboru jest opakowanie, na którym widnieje słowo „teens”. To gwarantuje, że produkt jest przeznaczony dla kategorii wiekowej, która nas interesuje, czyli 12-letniej dziewczynki. Dobrym wyborem na początek są podpaski cienkie (np. 2 mm), które nie powodują dodatkowego dyskomfortu. Dobrze, by były niezauważalne nawet przy dopasowanym stroju. To ważne, chociażby ze względu na zajęcia fizyczne w szkole. Niezwykle istotne jest również, by podpaska zapewniała oddychanie skórze, była chłonna, nie powodowała podrażnienia – tylko taka może zapewnić poczucie pewności. Doskonałym wyborem są podpaski BELLA for Teens Ultra Relax:

Warto dodać, że w tym produkcie przed podrażnieniem delikatnej skóry chroni wyjątkowo miękka włóknina, która pokrywa powierzchnię podpaski, oraz wyciąg z zielonej herbaty.

Delikatność sfer intymnych nastolatki wymaga użycia równie delikatnych produktów higienicznych. Do nich należą Gentle Day® TEENS Mini — cienkie i wygodne. Posiadają skrzydełka, ich powierzchnia jest bawełniana, ale pokryta hydrożelem i dzięki temu pozostaje cały czas sucha. Podpaski te są mniejsze i węższe niż klasyczne, czyli odpowiednie dla 12-latki w czasie jej okresu. Istotną informacją jest również fakt, że podpaski higieniczne Gentle Day® z anionowym paskiem o infraczerwonych promieniach (IR) uzyskały patent na wynalazek – Far-IR Anion pasek hamuje nieprzyjemny zapach i rozmnażanie bakterii.

Wszystkie warstwy podpaski przepuszczają powietrze, skóra nie będzie się nagrzewać, a uczucie świeżości nie minie. Szczególnie polecane są dla dziewcząt z wrażliwą skórą, a taką posiadają 12-latki. Podpaski tego typu są ekologiczne. Do ich produkcji nie używa się materiałów szkodliwych i alergizujących, są całkowicie wolne od chloru, środków zapachowych i chemikaliów, które mogą powodować podrażnienia. Posiadają pH przyjazne dla skóry. Do tego, co równie ważne, są sterylnie zapakowane w oddzielne saszetki, co chroni przed wilgocią i mikroorganizmami.

Komfort znaczy zapach (lub jego brak)

Kupując podpaski dla 12-latki, wymienione już powyżej kryteria są decydujące przy wyborze. Może pierwsze upławy nie są zbyt dokuczliwe pod względem zapachu, ale i ten czynnik należy brać pod uwagę. Nigdy nie wiadomo, jak dziecko do tego podejdzie, jaka jest jego wrażliwość i jak będzie reagować najbliższe otoczenie. Choć często jako pierwsze podpaski zaleca się te neutralne pod względem zapachu, to opcja aromatyzowanych nie jest na pewno niczym niewłaściwym.:

Trudne dni w czasie menstruacji mogą zatem pachnieć energetyzująco cytrusami, czyli tak, jak młodość. Wspaniale ten aromat współgra z uśmiechniętą buzią nastolatki, zwłaszcza tej odważnej i lubiącej towarzystwo innych ludzi. Podpaska ta jest dodatkowo bardzo cienka, bo ma zaledwie 1 mm grubości, pokryta delikatną siateczką, jest chłonna, a zarazem przewiewna.

Ochrona nocą – to ważne

Nieco innymi parametrami powinny charakteryzować się podpaski dla 12-latki na noc. Muszą być dłuższe, bardziej chłonne, być może nawet grubsze i obowiązkowo ze skrzydełkami. To ochroni bieliznę nocną, a także pościel przed zabrudzeniem i wynikającym z tego dyskomfortem i zawstydzeniem. Zupełnie niepotrzebnym, bo wystarczy zaopatrzyć się w specjalne podpaski na noc, na przykład te: 

Dają one duży komfort podczas spania. Są bardzo chłonne, dobrze trzymają się bielizny i co nie jest bez znaczenia, jeżeli chodzi o nocne zabezpieczenie, nie zawierają żadnych substancji chemicznych, dlatego są takie zdrowe dla stref intymnych.

Jakie podpaski dla 12-latki wybrać? Jakie będą najlepsze? Wybór jest duży, więc z dobraniem odpowiedniego modelu nie będzie kłopotu. Ważne, by kierować się nie tylko wiekiem, ale również indywidualnymi preferencjami i przede wszystkim dobrem dziewczyny będącej jeszcze daleko od progu pełnej dojrzałości. 

Autorka: Barbara Michalska