Data modyfikacji:

Jak wykonać baking twarzy? Jaki puder do bakingu?

Dzięki bakingowi rozświetlisz konkretne partie twarzy i utrwalisz swój makijaż. Ta metoda zyskała ogromną popularność wśród modelek, które muszą wyglądać nienagannie podczas długotrwałych sesji zdjęciowych. Dowiedz się, jaki puder do bakingu wybrać i jak zastosować baking w praktyce.

baking twarzy

Czym jest baking twarzy?

Zanim wybierzemy najlepszy puder, sprawdźmy, skąd wzięła się moda na baking. Baking (ang. „wypiekanie”) to trend w makijażu, który został zapoczątkowany przez kulturę drag queens – mężczyzn, którzy upodabniają się do kobiet poprzez m.in. mocny makijaż. Ponadto baking gwarantuje podkreślenie rysów twarzy, ukrywanie jej mankamentów oraz mocne utrwalenie makijażu.

Niedługo trzeba było czekać, aby baking zawitał do świata mody, a także do mediów społecznościowych. Oczywiście przeszedł on delikatną modyfikację – baking promowany przez modelki zapewnia o wiele lżejszy efekt.

Aby wykonać make-up metodą bakingu, będziesz potrzebowała jedynie trzech kosmetyków – podkładu, korektora oraz pudru sypkiego. Musisz zaopatrzyć się również w miękką gąbeczkę do makijażu.

Baking w makijażu. Jak go wykonać?

  • Makijaż należy zacząć od nałożenia warstwy podkładu o właściwościach kryjących (w tym celu najlepiej wykorzystać gąbeczkę).
  • Następnie miejsca, które chcesz rozjaśnić i uwydatnić (np. brodę, grzbiet nosa, strefę pod oczami) należy pokryć kryjącym, jasnym korektorem. I tym razem warto sięgnąć po gąbkę (do korektora przyda się ta o mniejszym rozmiarze).
  • Kolejny etap to nałożenie za pomocą zwilżonej gąbeczki grubej warstwy transparentnego, sypkiego pudru w rozjaśnione okolice.
  • Po odczekaniu kilku minut, nadmiar pudru należy zmieść ze skóry za pomocą puchatego pędzla.

Baking twarzy – dla kogo?

Warto pamiętać, że baking to rodzaj makijażu, który warto stosować jedynie od czasu do czasu. Dlaczego? Po pierwsze, spora ilość kosmetyków, które stosowane są do jego wykonania na co dzień, może prezentować się nienaturalnie.

Po drugie, często stosowany baking może przesuszać skórę. Baking twarzy to dobre rozwiązanie dla osób często biorących udział w sesjach zdjęciowych, ale i tych, które chcą wyglądać świetnie na okazjonalnych fotografiach.

Warto zastosować go również wtedy, gdy wybierasz się na ważną imprezę, podczas której przez długi czas chcesz cieszyć się nieskazitelną cerą. Dzięki bankingowi zahamujesz przetłuszczanie skóry, a także trwale ukryjesz niedoskonałości i cienie pod oczami.
Z bakingu powinny zrezygnować posiadaczki cery bardzo suchej, która źle znosi działanie produktów kryjących i matujących.

Jak przygotować cerę do bakingu?

Aby baking twarzy wyglądał jak najlepiej, trzeba ją do niego właściwie przygotować. Zacznij od delikatnego oczyszczenia skóry z użyciem żelu oraz toniku dopasowanego do jej potrzeb. Warto wykonać peeling enzymatyczny, który usunie suche skórki i wygładzi cerę.

Kolejny etap, o którym nie możesz zapomnieć, to nałożenie kremu nawilżającego (również pod oczy). Cera właściwie nawilżona będzie prezentować się zdrowo i promiennie, a na dodatek dłużej utrzyma produkty do makijażu.

Baking w makijażu i konturowanie

Baking twarzy zazwyczaj łączy się z jej konturowaniem. O ile jasny puder sypki pomoże ci uwydatnić i rozjaśnić dane strefy, o tyle do wysmuklenia twarzy potrzebny będzie ci dobry bronzer.

Podczas konturowania twarzy należy pamiętać o zasadzie: jasne – powiększa, ciemne – pomniejsza. Jeśli zależy ci na uwydatnieniu kości policzkowych i optycznym ukryciu tzw. chomików, nałóż bronzer pod kością policzkową, kierując smugę do skroni. Za pomocą bronzera wysmuklisz również nos, malując delikatnie jego skrzydełka. Produkt brązujący pozwoli także na złudne obniżenie czoła – wystarczy nałożyć go tuż przy linii włosów.

3 najlepsze pudry do bakingu

Jaki puder do bakingu będzie najlepszy? Z pewnością ten o właściwościach matujących oraz utrwalających. Sprawdź 3 najchętniej kupowane produkty na Ceneo.pl. Z tymi pudrami wykonasz profesjonalny baking twarzy!
  • Max Factor, transparentny puder sypki
Matujący puder Max Factor doskonale nadaje się do bakingu. Ma miałką, jedwabistą konsystencję, dlatego jego aplikacja to prawdziwa przyjemność. Długotrwale matowi cerę i utrzymuje się przez cały dzień.
  • Laura Mercier, sypki puder utrwalający
Ten kosmetyk to prawdziwy hit wśród influencerek. Jest niewidoczny na skórze, a jednocześnie zapewnia gładkie, matowe wykończenie. Delikatnie rozprasza światło, dlatego daje efekt zmiękczenia konturów twarzy. Zmniejsza również widoczność zmarszczek.
  • Ecocera, utrwalający puder ryżowy
Naturalny puder ryżowy doskonale matowi cerę i rozświetla ją. Ukrywa drobne niedoskonałości i nadaje cerze gładkość. Nie zatyka porów, dlatego nawet przy solidnym bakingu nie zaszkodzi kondycji twojej skóry.

Jaki podkład i korektor do bakingu twarzy?

Dobrze wykonany baking wymaga nie tylko pudru, ale również właściwych kosmetyków kremowych. Jeśli zależy ci na mocnym utrwaleniu makijażu, zastosuj podkład o właściwościach kryjących oraz zastygających. Taki produkt ukryje drobne niedoskonałości i rozszerzone pory.
Jeśli chodzi o korektor, najlepszym wyborem będzie ten o właściwościach rozświetlających. Korektor do bakingu powinien być o jeden ton jaśniejszy od podkładu, aby dobrze rozjaśniać pożądane partie twarzy.

Baking twarzy – trwały, nienaganny makijaż

Wykonanie bakingu twarzy nie jest skomplikowane. Metoda ta gwarantuje trwały i schludny makijaż przez wiele godzin. Mimo to pamiętaj, że po baking, ze względu na jego wysuszające działanie, warto sięgać jedynie „od święta”.

Autorka: Joanna Stanuch