Data modyfikacji:

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?


Zauważyłaś u siebie mniejsze i większe plamy na twarzy, których ukrycie kosmetykami do makijażu jest nie lada wyzwaniem? W takim razie najprawdopodobniej masz do czynienia z przebarwieniami, które pojawiają się w momencie, gdy poziom melaniny gwałtownie rośnie. Dlaczego tak właściwie powstają i jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Podpowiadamy!
zbliżenie na twarz

Dlaczego powstają przebarwienia na twarzy?


Przyczyn, które powodują powstawanie przebarwień na twarzy, jest wiele. Pierwszą z nich jest niewłaściwy poziom melaniny, o której wspominaliśmy już we wstępie tego artykułu. To ciemny barwnik skóry, który gdy ulega zwiększeniu, jest rozmieszczany nierównomiernie w naskórku. Efekt? Widocznie ciemniejsze przebarwienia.

Kolejną przyczyną powstawania przebarwień są po prostu krosty i wypryski, które są objawem trądziku. Takie plamy pojawiają się dokładnie w tym samym miejscu, w którym wcześniej znajdowały się niedoskonałości. Pamiętaj, że wyciskanie pryszczy zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień, dlatego postaraj się od niego powstrzymać.

Czy wiesz, że przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV? Właśnie dlatego tak ważne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem, zwłaszcza jeśli jesteś w trakcie kuracji retinolem czy kwasami. Substancje aktywne zwiększają wrażliwość skóry na słońce, podwyższając ryzyko powstawania plam pigmentacyjnych. 
Do innych przyczyn powstawania przebarwień na twarzy zaliczamy:

 - stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- zaburzenia hormonalne związane bezpośrednio z menopauzą lub ciążą,
- przyjmowanie niektórych leków i ziół.

Przebarwienia pojawiają się także z wiekiem, dlatego bardzo często można zauważyć je na twarzach seniorów. 

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy z pomocą kosmetyków?


Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na to, jak zlikwidować brązowe plamy na twarzy, jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Strzałem w dziesiątkę są kosmetyki zawierające witaminę C, która jest silnym antyoksydantem, pięknie rozjaśnia skórę, a do tego wzmacnia działanie kremów z filtrem.

Witamina C pomaga w zahamowaniu nadmiernej produkcji melaniny, która jest odpowiedzialna za powstawanie przebarwień. Składnik aktywny działa nie tylko na ślady po trądziku, ale także na zmiany pigmentacyjne spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Najsilniej działają kosmetyki zawierające kwas L-askorbinowy.

Równie znakomitym wyborem są kosmetyki zawierające arbutynę, czyli składnik z mącznicy lekarskiej. Substancja ma właściwości rozjaśniające i chroni przed powstawaniem kolejnych przebarwień. 
Jak jeszcze pozbyć się przebarwień na twarzy z pomocą naturalnych substancji? Zdecydowanie polecamy ci także sięgnięcie po olej z pietruszki, dzikiej róży, ekstrakt z ogórka, papai czy ananasa oraz niacynamid. 

Co używać na przebarwienia? Kwasy


Kwasy stały się królami pielęgnacyjnymi i są aktualnie chętnie stosowane nie tylko w gabinetach kosmetologicznych, ale także w domach. Oczywiście, preparaty przeznaczone dla zwykłych konsumentów zawierają niższe i bezpieczne stężenie substancji aktywnych, dzięki czemu, o ile będziesz stosować je zgodnie z instrukcjami producenta, nie powinnaś sobie zrobić krzywdy.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy przy pomocy kwasów? Możesz stosować je w formie toniku, peelingu kwasowego, serum, a nawet solo. Pamiętaj, że w przypadku tak silnych substancji aktywnych aplikacja kremu z filtrem jest niezbędna! 
Na liście polecanych kwasów, które pomogą ci się rozprawić z przebarwieniami na twarzy, znajdziesz:

 - kwas salicylowy, który świetnie rozjaśnia i przebarwienia, i plamy pigmentacyjne oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Substancja aktywna dodatkowo oczyszcza pory i może być stosowana przez osoby zmagające się z trądzikiem, 
- kwas ferulowy jest polecany na rozmaite plamy pigmentacyjne. Z jego pomocą możesz również zwiększyć jędrność skóry i ochronić ją przed przedwczesnym starzeniem się,

- kwas glikolowy radzi sobie znakomicie z przebarwieniami na twarzy, wygładzeniem zmarszczek i wygładzeniem skóry, 
- kwas laktobionowy jest polecany dla cery wrażliwej, suchej i problematycznej. Z jego pomocą możesz zredukować widoczne zmiany pigmentacyjne, zmniejszyć podrażnienia i wspomóc naturalne procesy regeneracyjne skóry, 
- kwas azelainowy działa dwuwymiarowo – nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale także zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy


Możesz również wypróbować domowe sposoby na przebarwienia na twarzy. Jednak już teraz warto podkreślić, że niektóre z metod mogą być nieodpowiednie dla twojej skóry, dlatego podchodź do nich ostrożnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienie lub zaczerwienienie, to od razu zaprzestań stosowania wybranego domowego sposobu.

Pierwszym domowym sposobem na rozjaśnienie przebarwień jest sięgnięcie po aloes, najlepiej w wersji świeżej lub w formie soku. Wystarczy aplikować go punktowo na plamy pigmentacyjne, aby zauważyć stopniowe blaknięcie przebarwień.

Równie znakomitym pomysłem jest mieszanka pietruszki i zielonego ogórka, z których możesz przygotować maseczkę na przebarwienia. Polecany domowy sposób jest bezproblemowy w przygotowaniu i stosowaniu – zblenduj warzywa z jogurtem naturalnym, a następnie nałóż na skórę. Możesz też położyć plasterki ogórka na problematyczne miejsca na twarzy. 

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy i ciele? Umów się na wizytę u dermatologa lub kosmetyczki


Jeśli domowe sposoby oraz dostępne w aptekach i drogeriach kosmetyki nie przyniosą oczekiwanego efektu, to dobrym pomysłem będzie zapisanie się na wizytę do dermatologa lub kosmetyczki. Specjaliści nie tylko określą przyczynę widocznych zmian pigmentacyjnych, ale także zaproponują odpowiednie leczenie i zabiegi. 
Autorka: Katarzyna Wendzonka