Data publikacji:

Mydło do włosów - hit czy kit?

Mydło jeszcze do niedawna kojarzyło się tylko z jednym – myciem rąk. Współcześnie, w dobie less waste, powstaje coraz więcej produktów, które mogą być w całości zużyte i nie wymagają pakowania w plastik. Mydło do włosów to coraz częściej spotykany kosmetyk, jednak czy na pewno jest skuteczny? Sprawdź, czy to hit, czy kit.

mydło do włosów

Czym jest mydło do włosów?

Mydło do mycia włosów najczęściej przypomina to do mycia dłoni – jest niewielkie, sprzedawane w kostkach, ma mydlaną konsystencję i charakterystyczny zapach. Nie różni się też znacząco jego skład, ponieważ prawdziwe mydła to tak naprawdę nic innego, jak sole metali i wyższych kwasów tłuszczowych. Czasami do mydła mogą być dodawane ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne, dzięki czemu zyskują one dodatkowe właściwości.

Warto jednak zaznaczyć, że mydło, w przeciwieństwie do nazw takich jak „masło” czy „sok”, może być używane do określenia różnych produktów, często także takich, które formalnie mydłami nie są. Jeśli zależy ci, by przetestować mycie włosów mydłem, musisz uważnie przeczytać skład – gdy znajdziesz w nim SLES (Sodium Laureth Sulfate), wówczas masz do czynienia z produktem myjącym, jednak nie będzie to mydło.

Czy mydło nadaje się do mycia włosów?

Coraz częściej na rynku produktów kosmetycznych pojawiają się mydła oznaczone jako kosmetyki do mycia włosów. Jednak czy to dobry pomysł, by włączyć je do codziennej pielęgnacji?

Kiedy przejrzysz opinie dotyczące mycia włosów mydłem, prawdopodobnie znajdziesz sporo krytycznych głosów. Z czego one wynikają? Bardzo ważne jest, by pamiętać, że każde prawdziwe mydło ma zasadowy odczyn, co oznacza, że aby po umyciu przywrócić skórze głowy i włosom odpowiednie pH, należy wykonać zabieg zakwaszający, np. płukankę octową. Dzięki temu rozchylone podczas mycia łuski będą mogły się zamknąć. Warto jednak wiedzieć, że częste naruszanie pH, nawet przy późniejszym przywróceniu równowagi, nie służy skórze i włosom. Skoki pH nie są korzystne – znacznie lepiej myć głowę delikatnymi preparatami, które oczyszczają, ale nie naruszają pH.

Zdarza się także, że po umyciu mydłem włosy stają się nieprzyjemne w dotyku. Wyglądają na przetłuszczone, lepią się i tworzą się z nich strąki trudne do rozczesania. To wina nie tyle samego mydła, ale jego połączenia z twardą wodą. Ta kombinacja sprawia, że na włosach tworzy się nieestetyczny osad, który potem trudno domyć.
Czy to oznacza, że lepiej całkowicie zrezygnować z mycia włosów mydłem? Najlepiej sprawdzić na sobie, czy taki rodzaj pielęgnacji ci odpowiada! Pamiętaj, że każde włosy są inne i być może twoim zwykłe albo szare mydło będzie służyć. Kiedy zdecydujesz się na test, nie trzyj skóry i włosów suchym mydłem. Postępuj analogicznie do mycia rąk – zmocz mydło i pozwól, by się spieniło. Zmocz również same włosy i dopiero wówczas zacznij je myć. Czasami czynność trzeba powtórzy 2-3 razy, aby dokładnie umyć włosy od nasady po końce. Nie zapomnij, że po zasadowym produkcie musisz zastosować kwaśną płukankę. Dzięki temu przywrócisz równowagę pH, domkniesz łuski i nadasz włosom zdrowy blask.

Mydło do włosów a szampon w kostce – czym się różnią?

W sklepie kosmetycznym, oprócz mydła do włosów, znajdziesz także tzw. szampony w kostce. Na pierwszy rzut oka te produkty wyglądają niemal identycznie. W ich rozróżnieniu nie pomagają także producenci, którzy czasami kosmetyk będący szamponem, nazywają mydłem. Czym więc różnią się te dwa produkty i który lepiej stosować do mycia włosów?

Najważniejsza różnica to odczyn. Właśnie od niego zależy późniejsza pielęgnacja oraz to, jak włosy prezentują się zaraz po umyciu. Szampony w kostce niewiele odbiegają od produktów drogeryjnych pakowanych w butelki. Oczyszczające działanie tych szamponów również opiera się na detergentach, np. popularnych Sodium Coco Sulfate albo Sodium Lauryl Sulfate. Szampony w kostce mają pH zbliżone do naturalnego pH skóry głowy, stąd też po ich użyciu nie trzeba stosować przywracającej równowagę płukanki. Po umyciu możesz kontynuować swoją rutynową pielęgnację włosów, np. nałożyć odżywkę albo olejek.

Szampony w kostce zazwyczaj mają bardziej naturalne składy od tych drogeryjnych i nie są pakowane w plastik, co sprawia, że chętnie wybierają je miłośnicy less waste. Podsumowując, od mydeł do włosów różni je odczyn, brak konieczności stosowania płukanki oraz zawartość myjących detergentów. Trzeba jednak zauważyć, że szampony w kostce, chociażby ze względu na dodatki, takie jak detergenty czy olejki eteryczne, są wyraźnie droższe od mydeł do włosów. Mają jednak przewagę w postaci pielęgnacyjnego działania – mogą nawilżać czy regenerować włosy.

Jeśli zależy ci na tym, by kupić mydło albo szampon, najpierw sprawdź skład, Obecność detergentów zawsze będzie wskazywała na to, że nie masz do czynienia z mydłem. Producenci czasami nie zwracają uwagi na nazewnictwo i bez sprawdzenia składu możesz kupić mydło zamiast szamponu albo na odwrót.

Czym najlepiej myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz drogeryjnych szamponów, w sklepach kosmetycznych znajdziesz wspomniane mydła do włosów i szampony w kostce, ale wraca również moda na domowe receptury i sposoby oczyszczania skóry głowy, np. przy pomocy żółtka jaj. Przetestuj kilka możliwości, każdą przez co najmniej kilka dni, i sprawdź, która najbardziej ci odpowiada – jest bezpieczna i korzystna dla twoich włosów oraz zgodna z twoimi potrzebami. Przy wyborze metody możesz kierować się również cenami produktów albo ich przyjaznością środowisku.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, że włosy nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą wody. Niekorzystne jest dla nich również suszenie ciepłym powietrzem oraz intensywne pocieranie ręcznikiem. Postaw więc na mycie wodą letnią, a włosom, po delikatnym odsączeniu z wody, pozwól wyschnąć naturalnie.
Autor: S. Sonik