Data publikacji:

Rozjaśniacz do włosów – jaki wybrać? Jak go stosować?

Rozjaśniacz do włosów to kosmetyk, który w krótkim czasie pozwala rozjaśnić kosmyki o kilka tonów. Stosowany jest na co dzień w salonach fryzjerskich, jednak wiele osób decyduje się na jego używanie w warunkach domowych. Jak rozjaśniać włosy bezpiecznie? I jaki rozjaśniacz do włosów wybrać?
Rozjaśniacz do włosów – jaki wybrać? Jak go stosować?

Czym jest rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśniacz to kosmetyk występujący w postaci płynu, kremu lub żelu. W jego składzie znajdują się substancje o działaniu wybarwiającym, takie jak woda amoniakalna, fosforan sodu, metakrzemian czy potas. Efekt rozjaśnienia wzmacniają m.in. nadsiarczany amonu, sodu i potasu.

Profesjonalne rozjaśniacze występują w postaci proszku, który należy zmieszać z aktywatorem (wodą utlenioną) o odpowiedniej mocy. Rozjaśniacze do użytku domowego zwykle przyjmują formę gotowych mieszanek.

Rozjaśniacz doprowadza do usunięcia barwnika (zarówno sztucznego, jak i naturalnego) z wnętrza włosa. Najmocniejsze kosmetyki mogą rozjaśnić kosmyki nawet o 7 tonów!

Czy rozjaśniacz do włosów jest bezpieczny?

Dzięki rozjaśniaczowi nawet krucza brunetka może stać się blondynką. To także produkt niezbędny do wykonania pasemek lub modnego ombre. Trzeba jednak pamiętać, że nie stanie się to bez szkody dla kosmyków. Nawet najdelikatniejsze rozjaśniacze oddziałują na strukturę włosów, uszkadzając ją. To właśnie dlatego drastyczne zmiany koloru należy przeprowadzać „na raty”, pozbywając się starej farby stopniowo, podczas kilku zabiegów.

Rozjaśniacz do włosów to substancja o silnym działaniu, dlatego może również uczulać. Przed użyciem rozjaśniacza należy wykonać próbę uczuleniową, umieszczając odrobinę kosmetyku za uchem. Uczucie mrowienia to naturalna reakcja, jednak jeśli pojawia się pieczenie i mocne zaczerwienienie, produkt należy zmyć i zrezygnować z wykonania zabiegu.

Jak rozjaśnić włosy krok po kroku?

Rozjaśnianie włosów to podstawowa usługa każdego salonu fryzjerskiego. Zabieg ten, w połączeniu z farbowaniem, może być jednak kosztowny. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz rozjaśnić swoje włosy samodzielnie. To możliwe!

  • Zabezpiecz swoją odzież, zdejmij biżuterię.
  • Zmieszaj ze sobą składniki rozjaśniacza w odpowiednich proporcjach.
  • Rozjaśniacz nakładaj na suche i nieumyte włosy. Podziel włosy na sekcje i zacznij nakładać rozjaśniacz na odrosty. Po ich pokryciu możesz zaaplikować produkt na długości włosów.
  • Rozjaśniacz na włosach trzymaj nie dłużej niż 45 minut. Po upływie tego czasu dokładnie zmyj go letnią wodą z dodatkiem delikatnego szamponu.
  • Po zmyciu rozjaśniacza, nałóż na włosy regenerującą odżywkę. Po jej spłukaniu rozczesz włosy i pozostaw je do samoistnego wyschnięcia. Nie susz i nie prostuj włosów – po rozjaśnianiu są one bardzo wrażliwe na uszkodzenia.
Poszczególne rozjaśniacze mogą różnić się pomiędzy sobą, dlatego przed zastosowaniem kosmetyku starannie przeczytaj ulotkę. Nie wydłużaj czasu trzymania kosmetyku na włosach i nie zmieniaj proporcji składników.

Farbowanie po rozjaśnianiu włosów

Po rozjaśnieniu włosów, z reguły należy je zafarbować na pożądany kolor. Rozjaśniacz znacznie ociepla kolor kosmyków, które stają się rudawe, żółte lub pomarańczowe. Koloryzację możesz przeprowadzić zaraz po dekoloryzacji. Wielu fryzjerów zaleca jednak, aby poczekać z farbowaniem włosów co najmniej jeden dzień, by kosmyki mogły „odpocząć” po intensywnym zabiegu.

Jaki rozjaśniacz wybrać? Najlepsze rozjaśniacze do włosów

Jaki rozjaśniacz wybrać, aby bezpiecznie i skutecznie rozjaśnić włosy w domu? Sprawdź produkty, którym zaufały kobiety. Poznaj pięć świetnie ocenianych rozjaśniaczy, które pozwolą ci na tanią i spektakularną metamorfozę fryzury.

Biokap Nutricolor Delicato

To delikatny produkt, który rozjaśnia włosy o 3-4 tony. Doskonale sprawdza się do kompletnej dekoloryzacji lub wykonywania pasemek. W zestawie znajduje się wygodna szczoteczka, ułatwiająca aplikację kosmetyku.

Matrix Light Master

To profesjonalny rozjaśniacz fryzjerski, przeznaczony do łączenia z utleniaczami do 12%. Wzbogacono go o panthenol, który łagodzi działanie produktu i dba o skórę głowy. Mieszankę należy sporządzić zgodnie ze wskazówkami producenta, biorąc pod uwagę oczekiwany efekt i długość włosów.

Joanna Platinum Classic

Mocny w działaniu produkt, zapewniający rozjaśnienie do 7 tonów. Polubią go zwłaszcza kobiety, które marzą o platynowym blondzie. Podobnie jak poprzednik, rozjaśniacz Joanna Platinum Classic przeznaczony jest do łączenia z aktywatorem.

Joanna Multi Blond

Tani i lubiany rozjaśniacz Joanna Multi Blond pozwoli zmienić kolor włosów o 5-6 tonów. Jest bardzo prosty w użyciu i delikatny dla kosmyków.

Fanola No Yellow

Słynne kosmetyki No Yellow marki Fanola to propozycja dla fanek chłodnych blondów. Ten produkt, dzięki dodatkowi fioletowego pigmentu, nie tylko rozjaśni włosy o 6-7 tonów, ale także pozostawi je w chłodnym odcieniu.

A może rozjaśniacz w sprayu?

Jeśli nie planujesz wielkich zmian i chcesz jedynie odrobinę rozświetlić swoją fryzurę, wypróbuj wygodne rozjaśniacze w sprayu. Wystarczy rozpylić produkt na świeżo umytych włosach. Po kilku użyciach zauważysz widoczne rozjaśnienie koloru kosmyków. To znakomity sposób na szybkie i bezpieczne odświeżenie koloru.

Jaki rozjaśniacz do włosów? Podsumowanie

Rozjaśniacz do włosów można stosować w warunkach domowych pod warunkiem, że zapoznasz się z zaleceniami producenta. Nieostrożne używanie produktów rozjaśniających może doprowadzić do osłabienia włosów i podrażnienia skóry głowy. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, domowe rozjaśnianie włosów jest możliwe!