Data modyfikacji:

Jaka jest przyczyna wypadania włosów?


Wypadanie włosów nie jest niczym dziwnym – każdego dnia tracimy około 50-100 z nich. Taka ilość nie powinna być powodem do zmartwień. A co w sytuacjach, gdy na szczotce czy pod prysznicem pozostaje o wiele więcej kosmyków, a pasma lecą wręcz garściami? W takich przypadkach można mówić, że wypadanie włosów jest problemem. Dziś sprawdzamy jego przyczyny. Sprawdź, dlaczego tracisz tak dużo kosmyków i jak możesz temu zapobiegać.
włosy

Problem z wypadaniem włosów? Przyczyną może być stres


Destrukcyjny wpływ stresu na zdrowie nie jest nowością. Codzienne nerwy mogą odbijać się równie negatywnie na kondycji twoich włosów, prowadząc do ich nadmiernego wypadania. Bardzo często to właśnie one są główną przyczyną łysienia psychogennego.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim zaleca się znalezienie czasu na odpoczynek, wypróbowanie medytacji czy nawet regularną aktywność fizyczną, która pomaga w rozładowaniu emocji. Możesz także zdecydować się na psychoterapię, zmianę pracy (jeśli to właśnie ona jest przyczyną stresu) lub krótki urlop, który pomoże ci w opanowaniu codziennych nerwów. 

Przez co mogą wypadać włosy? Przez niewłaściwą dietę!


Zła dieta jest częstszą przyczyną wypadania włosów w dużych ilościach, niż może się wydawać. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, podobnie jak i wspomniany wyżej stres, odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu. Jak zadbać o odpowiednią kondycję włosów?

Jeśli chcesz ograniczyć problem wypadania włosów, to najlepszym wyborem będzie dieta bogata w witaminy i minerały. Szczególnie ważna jest biotyna, żelazo, kwas foliowy, cynk czy witaminy z grupy B. Na zdrowie fryzury wpływają także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Cennych składników odżywczych szukaj przede wszystkim w warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin i minerałów, ale także błonnika pokarmowego. Z kolei NNKT znajdziesz w wątróbce, rybach, orzechach i olejach roślinnych. 

Niewłaściwa pielęgnacja to częsta przyczyna wypadania włosów w dużych ilościach


Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać przysłowiowe cuda. Z kolei ta niewłaściwa, zbyt mocna czy niedopasowana do potrzeb twojej fryzury może przynieść odwrotny efekt – sprawić, że włosy stają się łamliwe, kruche, widocznie zniszczone i, co najważniejsze, zaczynają wypadać w dużych ilościach, wręcz garściami.

Za nadmierne wypadanie włosów odpowiada na przykład gwałtowne szczotkowanie, w trakcie którego je uszkadzasz i nawet wyrywasz. Oprócz niego warto przyjrzeć się także sposobowi, w jaki spinasz fryzurę – ciasne upięcia i wysokie kitki mogą prowadzić do przerzedzenia włosów.

Nie bez znaczenia są również częste zabiegi koloryzacyjne i stylizacyjne. Farbowanie, trwała, regularne korzystanie z suszarki, prostownicy czy lokówki oraz stosowanie mocnych kosmetyków to najprostsza droga do uszkodzenia włókien włosów, co w efekcie prowadzi to ich wypadania. 
Jak sobie z tym poradzić i ochronić włosy przed wypadaniem? Dobrym pomysłem jest zamiana zwykłej farby na hennę, a standardowych kosmetyków do stylizacji na te naturalne. Dobrze, aby szampon, odżywka i maska miały właściwości ochronne, regenerujące i wzmacniające. 
Jeśli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie życia bez suszarki, to używaj wyłącznie zimnego nawiewu. Z kolei podczas korzystania z prostownicy i lokówki zabezpiecz odpowiednio włosy, stosując kosmetyki termoochronne. Ich formuły zabezpieczą pasma przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. 

Jakie choroby są przyczyną wypadania włosów?


W niektórych przypadkach wypadające włosy są objawem choroby. Przyczyną utraty nadmiernej ilości pasm mogą być na przykład choroby tarczycy, czyli albo jej niedoczynność, albo nadczynność. W takich sytuacjach pasma są dodatkowo cienkie, podatne na uszkodzenia, kruche i łamliwe. Najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie problemu wypadających włosów jest po prostu unormowanie pracy tarczycy pod okiem endokrynologa.

Do innych chorób, które mogą powodować bardzo duże wypadanie włosów, zaliczamy cukrzycę, choroby układowe tkanki łącznej czy choroby związane bezpośrednio ze skórą głowy i włosami, takie jak łuszczyca, grzybica i liszaj płaski.

Przewlekłe wypadanie włosów? To może być łysienie androgenowe


Czy wiesz, że łysienie androgenowe dotyka nawet do 50% społeczeństwa po 50. roku życia? To choroba spowodowana przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi, a jej najczęstszym objawem jest postępujące wypadanie włosów. Towarzyszy mu nadmierne wydzielanie łoju skórnego.

Przebieg łysienia androgenowego różni się u kobiet i mężczyzn. U pań utrata włosów zaczyna się od przedziałka, który stopniowo się poszerza. Z kolei panowie zauważają jako pierwsze przerzedzenie, a następnie utratę włosów tuż przy skroniach, a później na czubku głowy. 

Inne powody wypadania włosów


Na tym jednak nie koniec, bo powodów wypadania włosów w dużych ilościach jest o wiele więcej. Oprócz stresu, niewłaściwej diety, chorób czy nieodpowiedniej pielęgnacji winowajcami mogą być również:

- pora roku – jesienią włosy wypadają mocniej niż na przykład latem, dlatego w zależności od miesiąca warto wprowadzić suplementację lub szczególnie zadbać o dietę,
- gorączka – mowa o tej towarzyszącej chorobom zakaźnym, która powoduje wzmożone, jednak tylko czasowe wypadanie włosów,
- anemia – niedobór żelaza jest ściśle związany z niewłaściwą dietą, dlatego jeśli w badaniach wyszedł zbyt niski poziom składnika mineralnego, to zadbaj o to, aby codziennie jeść na przykład zielone warzywa
- przyjmowanie niektórych leków – wypadanie włosów jest skutkiem ubocznym stosowania leków immunosupresyjnych czy cytostatyków,
- anoreksja i bulimia – zaburzenia odżywiania powodują niedobór składników odżywczych, który prowadzi do utraty dużej ilości włosów.

Co robić, gdy zauważysz u siebie wypadanie włosów w dużych ilościach?


Jeśli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, pierwszym krokiem jest poznanie przyczyny problemu. Najlepszym pomysłem jest udanie się na samym początku do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad i w razie potrzeby wystawi skierowanie na podstawowe badania. Zazwyczaj obejmują one morfologię krwi, sprawdzenie poziomu żelaza czy TSH.

Możesz również zdecydować się na wizytę u trychologa, czyli specjalisty od problemów nie tylko z włosami, ale także skóry głowy. To taki fryzurowy dermatolog, który na podstawie przeprowadzonych badań określa między innymi:

- kondycję skóry głowy,
- stan cebulek,
- ewentualne schorzenia.

Jak z pewnością się domyślasz – u trychologa otrzymasz niezbędną pomoc w przypadku problemu z nadmiernym wypadaniem włosów i poznasz przyczynę problemu.

A jak wygląda wizyta u trychologa? Specjalista, podobnie jak lekarz pierwszego kontaktu, zaczyna spotkanie od przeprowadzenia wywiadu. W jego trakcie zapyta cię o inne problemy z włosami i skórą głowy, stosowane kosmetyki do pielęgnacji czy przyjmowane aktualnie leki.

Trycholog wykonuje również badania dermatoskopowe i komputerowe badanie włosów, czyli trichoscan. Pomocne są również wyniki badań krwi, które zlecił lekarz rodzinny. Na ich podstawie, razem z odpowiedziami z wywiadu i przeprowadzoną przez siebie diagnostyką, lekarz może określić przyczynę wypadania włosów i zaproponować odpowiedni sposób leczenia. 
Autorka: Katarzyna Wendzonka