Data modyfikacji:

Co stosować na rozszerzone pory na twarzy?


Borykasz się z problemem rozszerzonych porów na twarzy? To częsta przypadłość u posiadaczek tłustej i mieszanej cery. Może wynikać z niedokładnego oczyszczania skóry czy też stosowania zapychających kosmetyków. Jakie są skuteczne sposoby na rozszerzone pory na twarzy? Sprawdź!
masaż twarzy

Rozszerzone pory na twarzy – przyczyny


Rozszerzone pory na twarzy to częsty problem posiadaczek cery tłustej i mieszanej. Gdy skóra nadmiernie się przetłuszcza, gromadzi się w nich nadmiar sebum, a także martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. To z kolei powoduje rozciąganie się porów i powstawanie zaskórników, a na cerze uwidaczniają się wyraźne dziurki. Jeśli problem ten dotyczy również ciebie, koniecznie musisz poznać skuteczne sposoby na rozszerzone pory.

Wbrew powszechnie panującym opiniom nie da się pozbyć porów. Są one naturalnym elementem naszej skóry i każdy z nas je ma. Kłopot pojawia się wtedy, gdy zaczynają się rozszerzać i być bardziej widoczne.

Istnieje wiele przyczyn rozszerzonych porów na twarzy. Najczęstsze z nich to nadmierne przetłuszczanie się cery, niedokładne oczyszczanie, stosowanie kosmetyków o działaniu komedogennym, częste wykonywanie kąpieli parowych twarzy czy też wykonywanie zbyt mocnego makijażu. Kolejną przyczyną rozszerzonych porów jest nadmierne przesuszanie skóry, co prowadzi do nadprodukcji sebum. Ponadto problem może wynikać z częstego wyciskania pryszczy i zaskórników, gdyż powoduje to rozciąganie się porów.

Czy są jakieś czynniki, które w szczególności wpływają na tworzenie się tych nieestetycznych zmian? Oczywiście! Poniżej przedstawiamy czynniki sprzyjające rozszerzaniu się porów. Przyczyny mogą być wielorakie:

  • zła pielęgnacja cery i jej niedokładne oczyszczanie;
  • skóra ze skłonnością do przetłuszczania się, łojotokowa, mieszana, trądzikowa;
  • procesy odpowiedzialne za starzenie się cery, co wpływa na wyraźne rozciągnięcie ujścia gruczołów łojowych;
  • niewłaściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne oraz te do makijażu;
  • zbyt częste wystawianie cery na szkodliwe działanie promieni słonecznych i niestosowanie kremów z filtrami UV;
  • pozostałość po trądziku młodzieńczym w okresie dojrzewania;
  • niedobory witamin w diecie;
  • czynniki genetyczne.

Co na rozszerzone pory sprawdzi się więc najlepiej? Oczywiście profilaktyka, dzięki której cera każdego dnia będzie wyglądać promieniście i – co najważniejsze – zdrowo.

Sposoby na rozszerzone pory na twarzy


Rozszerzone pory na twarzy to problem nie tylko natury estetycznej. Oprócz tego, że nie wyglądają zbyt ładnie, to mogą zapychać się i prowadzić do powstawania zaskórników oraz wyprysków. Jak się pozbyć rozszerzonych porów na twarzy? Wypróbuj poniższe skuteczne sposoby!

Jak zlikwidować rozszerzone pory na twarzy? Dokładne oczyszczanie


Kluczową kwestią w temacie, jak się pozbyć rozszerzonych porów na twarzy, jest dokładne oczyszczanie. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się nadmiaru sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń w porach. Przede wszystkim nigdy nie kładź się spać w makijażu. Zawsze dokładnie zmywaj resztki kosmetyków z twarzy olejkiem, mleczkiem bądź płynem micelarnym, a następnie oczyszczaj skórę dobrym żelem lub pianką myjącą. Następnie możesz zaaplikować tonik odpowiadający potrzebom twojej cery.

Dokładny demakijaż twarzy

To bardzo ważny element rutyny pielęgnacyjnej, jeśli na co dzień sięgasz po kosmetyki kolorowe. Jeśli ich resztki zostaną na cerze, nie będzie ona mogła się w pełni zregenerować, przykładowo podczas snu. Sięgaj więc po łagodne mleczka, żele, olejki czy płyny micelarne.

Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie

Sam demakijaż nie usunie wszystkich zabrudzeń czy zanieczyszczeń. Myj więc dokładnie buzię, zwłaszcza wtedy, gdy do usunięcia make-upu używasz tłustych formuł. Postaw na łagodne pianki lub emulsje na bazie roślinnych składników. Cerę oczyszczaj zarówno wieczorem, jak i rano (w nocy również ulega ona zanieczyszczeniom).

Tonizuj skórę

Stosowanie dedykowanych do skóry tłustej czy mieszanej toników do twarzy przywraca odpowiedni poziom pH.

Co na rozszerzone pory na twarzy? Kwasy AHA i BHA


Jak usunąć rozszerzone pory na twarzy? Stosuj kosmetyki zawierające kwasy AHA i BHA! Mają one działanie złuszczające, dzięki czemu usuwają martwy naskórek, zanieczyszczenia i sebum gromadzące się w porach. Na początek sięgnij po delikatny tonik zawierający kwasy w niewielkich stężeniach. Następnie możesz przejść do stosowania peelingów kwasowych przeznaczonych do domowego użytku. Kwasy AHA pięknie rozświetlają i wygładzają cerę, natomiast kwas salicylowy należący do grupy BHA dogłębnie oczyszcza głębsze warstwy skóry. 

Jak usunąć rozszerzone pory na twarzy? Retinoidy


Kolejnym skutecznym sposobem na rozszerzone pory na twarzy jest stosowanie kosmetyków zawierających pochodne witaminy A. Najważniejszym z nich jest retinol, jednak słabsze retinoidy jak najbardziej zdadzą egzamin, jeśli nie zmagasz się z cięższymi postaciami trądziku. Pamiętaj, że retinoidy silnie złuszczają skórę i sprawiają, że staje się cieńsza i delikatniejsza. Dlatego podczas kuracji koniecznie stosuj dobry krem z filtrem SPF 50

Jak zlikwidować rozszerzone pory na twarzy? Niacynamid


Kolejnym składnikiem, który pomaga pozbyć się rozszerzonych porów na twarzy, jest niacynamid (witamina B3). Ma on działanie przeciwzapalne, reguluje wydzielanie sebum i oczyszcza skórę. Świetnie sprawdzi się np. serum zawierające niacynamid, cynk oraz kwas w niskim stężeniu. Taki kosmetyk delikatnie złuszcza naskórek, oczyszcza pory i niweluje wypryski. 

Stosuj kosmetyki nawilżające

To bardzo ważny element w przypadku pielęgnacji cery tłustej. Błędne jest używanie preparatów mocno matujących czy wysuszających – wtedy nadprodukcja sebum błyskawicznie się zwiększa, co prowadzi także do rozszerzania porów. Dobry krem nawilżający zapewni skórze właściwe nawilżenie.

Stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną

Preparaty z filtrem (przykładowo SPF 50) nakładaj także wtedy, gdy pokrywasz cerę podkładem i wydaje ci się, że jest ona skutecznie zabezpieczona przed promieniowaniem. Nie wiesz, jaki będzie najlepszy krem z filtrem 50 do twarzy? Ranking popularnych kosmetyków będzie dla ciebie podpowiedzią.

Pamiętaj także o tym, by wybrany przez ciebie krem zwężający pory (jak i inne kosmetyki) wolny był od alkoholu i innych drażniących substancji.

Co na rozszerzone pory na twarzy? Mezoterapia igłowa


Kolejnym sposobem na to, jak zlikwidować rozszerzone pory na twarzy, jest mezoterapia igłowa. Zabieg możesz wykonać w salonie kosmetycznym lub samodzielnie w domu, używając np. wałeczka do masażu z igiełkami. Mezoterapia nie tylko oczyszcza pory i zmniejsza ich widoczność, lecz także stymuluje skórę do produkcji kolagenu, regeneruje i spłyca drobne zmarszczki.

Jak zlikwidować rozszerzone pory na twarzy? Oczyszczające maseczki


Stosowanie oczyszczających maseczek to kolejny skuteczny sposób na rozszerzone pory na twarzy. Świetnie sprawdzą się maski z dodatkiem węgla aktywnego, glinek kosmetycznych czy też produkty peel-off. Takie maseczki oczyszczają pory, dzięki czemu przeciwdziałają ich zapychaniu się i rozszerzaniu. Zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, aby efekty były najlepsze. 

Jak usunąć rozszerzone pory na twarzy? Peelingi enzymatyczne


Co stosować na rozszerzone pory na twarzy, jeśli kosmetyki z dodatkiem kwasów podrażniają skórę? Świetnie sprawdzą się peelingi enzymatyczne. Mają one delikatniejsze działanie niż peelingi kwasowe, a jednocześnie skutecznie złuszczają i oczyszczają cerę. Peelingi enzymatyczne zawierają roślinne enzymy, które w delikatny sposób usuwają nadmiar sebum i martwy naskórek

Domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy


Domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy to przede wszystkim zbiór dobrych praktyk pielęgnacyjnych, dzięki którym pory nie będą się zapychać i powiększać. Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków o działaniu komedogennym oraz z mocnego makijażu. Regularnie myj pędzle i gąbeczki oraz postaraj się nie dotykać twarzy w ciągu dnia.

Do domowych sposobów na rozszerzone pory należy również stosowanie maseczek i peelingów wykonanych ze składników, które na pewno masz w kuchennych szafkach. Świetnie sprawdzi się maska z płatków owsianych i jogurtu, peeling wykonany z rozgniecionej papai czy też domowy tonik z zielonej herbaty. Kluczem do sukcesu jest regularność. Stosuj wymienione w artykule sposoby systematycznie, a na pewno szybko zobaczysz efekty. 
Autorka: Olga Wacholc